The transformation of greenpeace: From a new social movement to a moderate social movement organization
Greenpeace'in dönüşümü: Yeni toplumsal hareketten ılımlı toplumsal hareket örgütüne
  1. Tez No: 576491
  2. Yazar: RUKİYE KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİF ONUR BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde Greenpeace'in yeni toplumsal hareketten ılımlı toplumsal hareket örgütüne dönüştüğünü ve yeni toplumsal hareket özelliklerini kaybettiği iddia edilmiştir. Bu dönüşümü anlamak için yeni toplumsal hareket literatürünü araştırılmıştır. İlk olarak yeni toplumsal hareketlerin hangi koşullar altında ortaya çıktığı ve yeni hareketlerin neden yeni olduğu incelenmiştir. Bu nedenle, 1960lardaki ekonomik, politik ve toplumsal değişiklikler özetlenmiş ve bu değişikliklerin yeni toplumsal hareketleri nasıl etkilediği aktörler, konular, değerler ve eylem biçimleri üzerinden incelenmiştir. Daha sonra yeni toplumsal hareketleri açıklamaya çalışan yeni teoriler araştırıldı ve hareketlerin dönüşümüne dair bir açıklama getirip getirmedikleri analiz edilmiştir. Hareketlerin dönüşümüne dair kapsamlı bir açıklama olmaması nedeniyle toplumsal hareket ve toplumsal hareket örgütleri kavramları incelenmiştir. Sonuçta yeni toplumsal hareketlerin tüm özelliklerini içeren bir toplumsal hareket tanımına ulaşılmıştır. Aynı zamanda, toplumsal hareket örgütü kavramının homojen bir kavram olmadığı da iddia edilmektedir. Ilımlı toplumsal hareket örgütleri yeni toplumsal hareket özelliklerini kaybederken radikal toplumsal hareket örgütleri bu özellikleri korumaktadır. Greenpeace'in bir ılımlı toplumsal hareket örgütü olduğu iddia edilmiş ve bunu göstermek için Greenpeace International'ın şu anki durumu incelenmiştir. Ayrıca, Greenpeace'in ilk dönemlerinde bir yeni toplumsal hareket olmasına karşın zamanla yeni toplumsal hareket özelliklerini kaybettiği iddia edilmiştir. Bu süreci göstermek için de Greenpeace'in tarihi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, my argument is that Greenpeace has transformed from a new social movement to a moderate social movement organization (SMO), and it has lost its new social movement features. To understand this transformation, I examine new social movement literature. Firstly, I investigate under what circumstances new social movements emerged, and how the new social movements were in the 70's and 80's. Therefore, I summarized the economic, political, and social changes in the 1960s and analyzed how these changes affected new social movements in the sense of actors, issues, values, and modes of action. Following, I investigate new approaches which aim to clarify new social movements and try to find out if they explain the evolution of movements. Since there is no comprehensive explanation for movements' transformation, I analyze both new social movement and social movement organization (SMO) conceptions. As a result, I reach a comprehensive new social movement definition which includes all features of new social movements. I also argue that the concept of 'social movement organizations (SMOs)' does not refer to a homogeneous category. While there are moderate social movement organizations (SMOs) which have lost their movement characteristics, there are also radical social movement organizations (SMOs) which protect these features. My objective is to show that Greenpeace is a moderate social movement organization (SMO), and in order to demonstrate that, I summarized the recent form of Greenpeace International. Besides, I also argue that although Greenpeace was a new social movement at the beginning, it has lost its movement features. In order to demonstrate this process, I analyze the historical story of Greenpeace.