Regresyon kontrol grafiğinin markov zincirleriyle analizi
The Analysis of regression control chart with markov chain
  1. Tez No: 84537
  2. Yazar: BELMA YATMAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMETULLAH BURNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Ürün kalitesinin arttırılması ve süreçlerin geliştirilmesi amacıyla istatistiksel süreç kontrolü yaygın bir biçimde hemen hemen tüm işletmelerde kullanılmaktadır. İstatistiksel süreç kontrolünün en önemli araçlarından biri olan kontrol grafikleri, sürecin kontrol altında olup olmadığını belirlemek için kullanılan grafiksel bir yöntemdir. Yapılan çalışmada markov zinciri yaklaşımı ile regresyon kontrol grafiklerinin analiz edilebilirliliği araştırılmaktadır. Süreç ortalamasında meydana gelen değişikliğin en kısa zamanda belirlenebilmesi kontrol grafiklerinin performansı açısından oldukça önemli bir konudur. Süreçte özel nedenin ortaya çıkışından bunun belirlenmesine kadar geçen süre ile bu sürede oluşan maliyet düşünüldüğünde kontrol grafiğinin performansının süreç üzerindeki önemi daha iyi anlaşılacaktır. Yapılan bu çalışmada süreçteki sapmaların uzun dönemdeki davranışlarının belirlenebilmesi amacıyla, sürece yönelik bir markov zinciri yaklaşımı oluşturulmak istenmiştir. Süreçten alındığı varsayımı altında türetilen verilerle oluşturulan regresyon kontrol grafiği markov zincirleri ile analiz edilerek sürecin uzun dönemdeki davranışlarının belirlenmesi ve uzun döneme yönelik stratejilerin oluşturulmasında kullanılacak temel girdilerin elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla sürece ilişkin bir markov zinciri oluşturularak markov süreci yaklaşımının kullanılmasıyla, sürecin uzun dönemdeki davranışlarının belirlenmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Anahtar Sözcükler : Markov Zincirleri / Markov Süreçleri İstatistiksel Süreç Kontrolü Regresyon Kontrol Grafikleri
Özet (Çeviri)
SUMMARY The statistical process control is commonly used in most companies to increase the quality of product and improve the process. Control charts are graphical methods that one of the most important tools of statistical process control, used to determine whether a process in control or not. In this study, it is being examined that whether the regression control charts can be analyzed by using the markov chain approach. The determination of variability in process mean in a small time is very important subject for the control chart's performances. When the time between occurrence of an assignable cause and determination of it and when costs are considered, the importance of the performance of control charts is well understood. In this study, it is aimed to construct a markov chain approach to the related process for determining the shift patterns in the long run. The regression control chart is set up using the process data and is analyzed by the markov chains, it is aimed to determine behavior of the process in the long run and basic inputs to be used in the long run strategies. By this aim, a markov chain about the process is constructed, and using the markov chain approach, some studies are performed about determination of the process behavior in the long run. Key Words ; Markov Chains / Markov Processes Statistical Process Control Regression Control Charts