Ankara'daki bazı doğum uzmanlarının ve araştırma görevlilerinin gebe aşılamasına bakış açıları ve uygulamaları
Perspectives and practices of some obstetricians and research assistants in Ankara on pregnancy vaccination
- Tez No: 845381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELDA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aşı Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aşı Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışma Ankara'daki bazı kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının gebe aşılamasına bakış açıları hakkında bilgi edinmek, kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının gebelere aşı önerme oranını öğrenmek ve uzun vadede gebe aşılama oranını arttırmak için öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Karşılaştırmalı ve tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Çalışma için Ankara merkezdeki devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel poliklinikte çalışan 145 kadın hastalıkları ve doğum uzmanına ve araştırma görevlilerine randevu yoluyla ulaşılarak yüz yüze anket yapılmıştır. 3 ay sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesi için istatistiksel değerlendirme yapılmış olup; bunun için program olarak Statistical Package for Social Sciences (SPSS) paket programı 22.0 versiyonu kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistiksel testler kullanılacaktır. Örneklem testi olarak; tek örneklem Ki-kare testi, Fisher's Kesin Olasılık Testi (Fisher's Exact Test), Yates kikare (düzeltilmiş) Testi ve Fisher-Freeman-Halton testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to obtain information about the perspectives of some gynecologists and obstetricians in Ankara on pregnancy vaccination, to learn the rate of gynecologists and obstetricians recommending vaccination to pregnant women, and to offer suggestions to increase the pregnancy vaccination rate in the long term. Methods: It is a comparative and descriptive type of study. For the study, 145 gynecologists and obstetricians and research assistants working in public hospitals, university hospitals and private polyclinics in the center of Ankara were contacted by appointment and a face-to-face survey was conducted. A statistical evaluation was made to evaluate the data obtained after 3 months; Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 22.0 was used as the program for this. Descriptive statistical tests will be used. One-sample Chi-square test, Fisher's Exact Test, Yates chi-square (corrected) Test and Fisher-Freeman-Halton test were used as sample tests.