Nörostratejik yönetimde fMRI ve EEG teknikleri ile beyni keşfetmek: İhracat gerçekleştiren karar vericiler üzerine bir araştırma
Exploring the brain with fMRI and EEG techniques in neurostrategic management: A study on export decision makers
- Tez No: 845395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BAŞAR ÖZBOZKURT, PROF. DR. BORA GÜRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
İş dünyasının dinamik yapısı içerisinde strateji, işletmelerin varlık nedenini belirleyen, karmaşık sorunları çözen ve rekabet avantajı elde etmelerini sağlayan kilit bir unsurdur. Strateji oluşturma sürecinde karar vericilerin beynindeki bilişsel değişkenleri keşfetmek ve strateji oluşturma sürecindeki dinamikleri anlamak, işletme yönetiminde devrim niteliğinde bir gelişmedir. Buradan hareketle bu tez çalışması, strateji oluşturma sürecinde Bilişsel Okul perspektifini benimseyerek, karar vericilerin beyin aktivitelerini incelemek suretiyle strateji oluşturma sürecini derinlemesine ele almaya odaklanmaktadır. Bu doğrultuda, bakliyat ve yaş meyve sebze sektöründe ihracat gerçekleştiren iki kadın ve iki erkek olmak üzere dört katılımcının elektroensefalografi (EEG) ve fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) teknikleriyle nörostratejik yönetim süreçleri incelenmiştir. İlk aşama olan EEG ile katılımcıların en yüksek düzeyde kaygı ve stres duyduğu ihracat riskleri belirlenmiş olup, akabinde her bir katılımcıya özgü örnek vaka hazırlanmıştır. İkinci aşamada ise katılımcıların örnek vakalara ilişkin oluşturdukları stratejileri, fMRI ile tespit edilmiştir. EEG sonuçlarına göre, bakliyat sektöründe ihracat gerçekleştiren erkek katılımcının lojistik ve dağıtım riski ile finansal risklere; yaş meyve sebze sektöründe ihracat gerçekleştiren erkek katılımcının ise lojistik ve dağıtım riskine ilişkin en yüksek düzeyde kaygı ve stres duyduğu gözlemlenmiştir. Bakliyat ile yaş meyve sebze sektöründe ihracat gerçekleştiren kadın katılımcıların ise devlet kısıtlaması/ihracat kısıtlaması riskine ilişkin en yüksek düzeyde kaygı ve stres duyduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların fMRI bulgularına göre, dört katılımcıda da bilateral oksipital düzeylerde, optik sinirler ve ekstrakonal adaleler trasesinde aktivasyon ile uyumlu sinyallerin var olduğu kaydedilmiştir. Bu bulgular, ihracat gerçekleştiren karar vericilerin nörostratejik yönetim sürecinde geçmiş deneyimlerini, pazar analizlerini ve ticaret stratejilerini görsel hafıza kullanarak değerlendirdiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the dynamic structure of the business world, strategy stands as a key element that determines the raison d'être of enterprises, addresses complex issues, and enables them to gain a competitive advantage. Exploring the cognitive variables in the minds of decision-makers during the process of strategy formulation, and understanding the dynamics of this process, represent a revolutionary development business management. In line with this perspective, this thesis, adopting the Cognitive School perspective in the strategy formulation process, focuses on an in-depth examination of the strategy formulation process by investigating the brain activities of decision-makers. In this context, neurostrategic management processes of four participants, two male and two female, engaged in export activities in the pulses and fresh fruit and vegetable sectors, were examined using electroencephalography (EEG) and functional magnetic resonance imaging (fMRI) techniques. In the first stage, through EEG, the export risks causing the highest level of anxiety and stress for the participants were identified and after that specific case studies were prepared for each participant. In the second stage, the strategies formulated by the participants for the case studies were determined via fMRI. According to the EEG results, it was observed that the male participant engaged in exporting pulses exhibited the highest level of anxiety and stress related to logistics and distribution risks, as well as financial risks. On the other hand, the male participant exporting fresh fruit and vegetables displayed the highest level of anxiety and stress specifically related to logistics and distribution risks. Female participants engaged in exporting pulses and fresh fruit and vegetables both demonstrated the highest level of anxiety and stress associated with government restrictions/export restrictions. Regarding the fMRI findings, it was recorded that all four participants exhibited activation and congruent signals in bilateral occipital regions, optic nerves, and extraconal muscle traces. These findings reveal that decision-makers engaged in exportation evaluate their past experiences, market analyses, and trade strategies using visual memory in the neurostrategic management process.