Ortopedik cerrahi girişim geçiren hastaların algıladıkları sosyal desteğin ameliyat sonrası ağrı ve günlük yaşam aktivitelerine etkisi
The effect of perceived social support on postoperative pain and daily living activities of the patients undergoing orthopedic surgery
  1. Tez No: 845398
  2. Yazar: MERAL ÇAYIRTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışma ortopedik cerrahi girişim geçiren hastaların algıladıkları sosyal desteğin ameliyat sonrası ağrı ve günlük yaşam aktivitelerine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Çalışmanın örneklemini 2022 yılı Şubat- Temmuz aylarında“Keşan Devlet Hastanesi Ortopedi Cerrahi Kliniği”nde yatan ve ortopedik cerrahi girişim geçiren 200 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında literatüre dayalı olarak hazırlanan“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ)”“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)”ve Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (GYAÖ) kullanıldı. Çalışma öncesinde etik kurul ve kurum izni alındı. Çalışmanın istatiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) sürüm 26 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) programı kullanıldı. Çalışmada elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, hastaların sosyal destek ölçeğinden aldıkları puan ortalamasının 59,89±22,66 (aralık:12-84) puan ve orta düzeyde olduğu, ameliyat sonrası 0.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive and correlational study to examine the effect ofperceived social support on postoperative pain and daily living activities of the patients undergoing orthopedic surgery. The sample of the study consisted of 200 patients who were hospitalized in the“Keşan State Hospital Orthopedic Surgery Clinic”and underwent orthopedic surgery between February and July 2022. Data were collected using the“Patient Information Form”,“Visual Analog Scale”,“Multidimensional Perceived Social Support Scale ”and“KATZ of Daily Life Activities Scale”were used to collect data. Ethics committee and institutional permission was obtained before the study. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 26 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) program was used in the statistical analysis of the study.