Adıyaman ilinde mera topraklarının bazı fiziksel, kimyasal ve mineralojik özellikleri
Physical, chemical and mineralogical properties of rangeland soils in Adıyaman
- Tez No: 845404
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Hayvansal üretim amaçlı kullanılan alanların verimi yanlış kullanımlar nedeniyle azalmaktadır. Doğal meraların toprak verimliliğine en önemli katkılarından biri bitki besin maddelerinin kaynağını oluşturması diğer önemli katkısıda toprak ıslahı ve erozyon kontrolüdür. Mera alanları hayvansal üretimin ihtiyacı olan kaba yemin en uygun koşullarda sağlandığı ortamlardır. Hayvansal üretimin artırılması için mera topraklarının fiziksel, kimyasal ve hatta mineralojik açıdan özelliklerinin bilinmesi toprak kalitesi, üretkenliği ve sürdürülebilirliği açısından oldukça önemlidir. Bu çalışma ile, Adıyaman ilinde bulunan daha önceden tespit edilmiş farklı mera alanlarının toprak örneklerine ait yapılan analizler neticesinde; EC değeri 4,1 dS m-1 ile 0,68 dS m-1, organik madde %5,54 ile %2,16, pH 8,86 ile 7,86, kireç içeriği %32,47 ile %1,13 arasında bulunmuştur. X ray cihazı ile yapılan ölçümler sonucunda İllit, Kuvars ve Klorit minerallerinin tüm mera topraklarında değişken oranlarda yer aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The yield of the areas used for animal production is decreasing due to misuse. One of the most important contributions of natural pastures to soil fertility is the source of plant nutrients, and the other important contribution is soil improvement and erosion control. Pasture areas are environments where the roughage needed for animal production is provided under the most suitable conditions. Knowing the physical, chemical and even mineralogical properties of pasture soils in order to increase animal production is very important in terms of soil quality, productivity and sustainability. In this study, as a result of the analysis of soil samples of different pasture areas in Adıyaman; EC value 4.1 dS m-1 to 0.68 dS m-1, organic matter 5.54% to 2.16%, pH 8.86 to 7.86, lime content 32.47% to 1.13% was found among As a result of the measurements made with the X-ray device, it was determined that Illite, Quartz and Chlorite minerals are located in variable proportions in all pasture soils.