Acil servise başvuran yetişkin yaş grubu yabancı cisim yutma olgularının klinik ve demografik analizi
Clinical and demographic analysis of adult age group cases with foreign body ingestion admitted to emergency department
  1. Tez No: 845405
  2. Yazar: EDİZ KUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KATI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Gastroenteroloji, Göğüs Cerrahisi, Emergency Medicine, Gastroenterology, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çalışmamızda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma MerkeziYetişkin Acil Servisi'ne yabancı cisim yutması ile başvuran hastaların klinik ve demografik özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve yöntem: Bu çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma MerkeziYetişkin Acil Servisi'ne Temmuz 2012 ile Aralık 2022 tarihleri arasında yabancı cisim yutması ile başvuran 160 hasta dahil edilmiştir. Hastaların kayıtları hastane bilgi yönetim sistemi ve arşiv dosyalarından retrospektif olarak incelenerek kaydedilmiştir. Veri girişi ve verilerin analizinde IBM SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızın yapıldığı 10 yıllık dönemde acil servise yabancı cisim yutması ile başvuran 160 hastanın %44,4'ü kadın, %55,6'sı ise erkek idi. Hastaların yaş ortalaması 49,818,4 yıl idi. Hastaların %39,4'ünde ek hastalık mevcut idi. Yüzde 6,9 hastada ise psikiyatrik hastalık özgeçmişi mevcut idi. Hastaların %16,9'u herhangi bir şikâyeti olmadan yabancı cisim yutma şüphesi ile acil servise başvurmuşidi.Ensıksemptomlarsırasıyla%55,6oranındaboğazdatakılmahissive %24,4 oranında yutma güçlüğü idi. Hastaların %94,4'ünde yutulan madde sayısı tek iken,%5,6'sındabirdenfazlayabancıcisimyutmamevcutidi.Yutulanmaddeler %79,4 oranıyla en çok yiyecek ve oral ilaç idi. Yabancı cismin %54,4 oranında ensık özefagusta, ikinci en sık da %28,8 oranında farenkste takıldığı gözlendi. Yabancı cisim takılması ile acil servise başvuran hastaların %23,1'ine herhangi bir görüntülemeyöntemiyapılmayıpdirektbakıiletanıkonulmuştur.Hastaların %10,6'sına herhangi bir müdahale yapılmamış olup yabancı cismin spontan geçişi beklenmiştir; %66,9'una endoskopik müdahale ile müdahale edilmiştir. Yabancı cisimyutmalarının%69,4'ündeherhangibirkomplikasyongelişmeziken; %27,5'inde mukozal hasar, %3,1'inde ise perforasyon geliştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it is aimed to evaluate the clinical and demographic characteristics of the patients who applied to the Adult Emergency Service of Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital. Patients and Methods: 160 patients who applied to Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital Adult Emergency Service between July 2012 and December 2022 were included. The records of the patients were retrospectively examinedbyhospitalinformationmanagementsystemandarchivefiles.IBMSPSS 24.0packageprogram wasused indata inputandanalysisof data. Results: 44.4 % of 160 patients who applied to the emergency department with a foreignbodyswallowinthe10-yearperiodofourstudywerewomenand55.6 %were male. The average age of the patients was 49.818.4 years. 39.4 %of the patients had additional disease. 6.9 percent of patients had a resume of psychiatric disease. 16.9 % of the patients applied to the emergency department with suspicionof swallowing foreign bodies without any complaints. The most common symptoms were55.6%hanginginthethroat,respectively,andthedifficultyofswallowing24.4 %.In94.4%ofthepatients,thenumberofsubstancesswallowedwassingle,while 5.6 %had multiple foreign bodies swallowing. The swallowed substances were the mostfoodandoralmedicinewith79.4%.Itwasobservedthatthe foreignobjectwas 54.4 %in themost frequent esophagus and the second most frequentlyattached to the pharynx of 28.8 %. 23.1 %of the patients applying to the emergency department by attaching a foreign object was not made by direct perspective. 10.6 %of the patients hadnointerventionandthespontaneouspassageoftheforeignbodywasexpected; 69.9 %intervened by endoscopic intervention. While 69.4 %of foreign body swallowingdoesnotdevelopanycomplications;Mucosaldamagein27.5%and3.1 %of perforation developed.