Ratlarda farklı dozlarda kullanılantransdermal fentanilin karaciğer üzerinebiyokimyasal ve histopatolojik etkileri
Used at different doses in ratstransdermal fentanyl on the liverbiochemical and histopathological effects
- Tez No: 845406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Fentanil, dengeli anestezide analjezi amacı ile yaygın kullanılan bir ilaç durumundadır. Güçlü analjezik etkisi, düşük molekül ağırlığı ve lipidde çözünürlüğü ile transdermal tedavi sistemine (TTS) adapte olmuştur. Fentanil esas olarak karaciğerde metabolize edilir. Primer metaboliti norfentanildir. Alınan fentanilin %85'i ilk 72 saatte vücuttan atılır. Bu farmakolojik özelliklerin bir sonucu olarak; fentanil malignite kaynaklı şiddetli ağrının tedavisinde yaygın kullanılmaktadır. Ayrıca analjezik etkisine ek olarak literatürde fentanilin malign hücre proliferasyonunu ve progresyonunu inhibe ettiğini bildiren nadir çalışmalar da mevcuttur. Dolayısıyla fentanilin bir anti-tümör özelliğe sahip olduğu gösterilmiştir. Ancak elimizde bunu kanıtlayan ya da hangi yöntemle bu özelliğe sahip olduğunu gösteren çalışmalar kısıtlıdır. Bu çalışmada; bütün bunlara dayanarak fentanilin, metabolizmasında rol alan karaciğerin üzerinde göstermiş olduğu apopitotik ve histokimyasal etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Ağırlığı 200-250 gr olan daha önce başka çalışmada kullanılmayan, hiçbir ilaca maruz bırakılmayan 32 adet Wistar albino rat, çalışma için kullanıldı. Ratlar rastgele 4 gruba ayrılıp kuyrukları işaretlenerek numaralandırıldı. Kontrol grubu (Grup-C) diğer gruplarla aynı şartlarda takip edilerek herhangi bir işlem yapılmadı. Grup-I'e 3.125 mcg/kg/saat, Grup-II'ye 6.25 mcg /kg/saat ve GrupIII'e ise 12.5 mcg/kg/saat transdermal fentanil uygulandı. Transdermal fentanil, ratların karın bölgesi traş edildikten sonra karın bölgesine yapıştırıldı. Ratların birbirleri ile temas ederek transdermal fentanil bandı çıkarmamaları için her biri ayrı kafeslerde tutuldu. Transdermal fentanil 72 satte bir değiştirilerek, ratlar 9 gün boyunca takip edildi. Uygulamadan sonra, 50 mg/kg ketamin hidroklorit + 10 mg/kg dozajında xylazine hidroklorit ile ratlara anestezi verilerek eksanguinasyon yöntemi ile sakrifiye edildi. Tüm hayvanların kanları intrakardiyak alınarak serum ve plazmaları çıkarıldı. Sonra ratların sistemik nekropsileri yapılarak karaciğer dokusu makroskobik incelendi, fotoğraflandı ve histopatolojik inceleme için doku örnekleri alındı. Karaciğer dokusundaki apoptotik değişiklikler alınan eliza kitlerle caspase-3 ve Bcl-2 değerleri ölçülerek biyokimyasal olarak değerlendirildi. Kan dokusunda karaciğer fonksiyon testleri (Aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz, laktat dehidrogenaz, alkalen fosfataz, gama glutamil transpeptidaz (GGT), trigliserid, total kolesterol, total lipid, total protein, glukoz, albumin, total bilirübin) çalışıldı. Bulgular: Ratların verileri incelendiğinde gruplar arasında ağırlık açısından fark saptanmadı (p > 0.05). Transdermal fentanilin 12.5 mcg/kg/saat doz verilen grupta (Grup III) Bcl-2 değeri anlamlı olarak düşük bulundu (p < 0.05). Transdermal fentanilin 12.5 mcg/kg/saat (Grup III) ve 6.25 mcg/kg/saat (Grup II) dozlarında uygulanan gruplarda ALT, total kolesterol anlamlı olarak artmış bulundu (p < 0.05). Grup I, Grup II ve Grup III'te glukoz değeri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p < 0.05). Grup III'te total protein değeri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p < 0.05). Grup II ve Grup III'te LDH değeri kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu (p < 0.05). Gruplar arasında caspase-3, albümin, ALP, AST, bilirubin, trigliserid değerleri arasında anlamlı farlılık saptanmadı (p > 0.05). X Sonuç: Transdermal fentanilin, 12.5 mcg/kg/saat dozunda uygulandığında antiapopitotik Bcl-2 değerini azalttığı görüldü.Transdermal fentanilin kısa süreli kullanımında gruplar arasında karaciğer fonksiyon testlerinden ALT, total kolesterol ,LDH, total protein ve glukoz dışında anlamlı farklılık saptanmadı. Alınan karaciğer kesitlerinde; gruplar arasında dejenerasyon, fibrozis, nekrozis, hemoraji, hücresel infiltrasyonlar, vasküler dilatasyonlar ve konjesyon gibi morfolojik değişiklikler bakımından fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Fentanyl is a widely used drug for analgesia in balanced anesthesia. Due to its potent analgesic effect, low molecular weight and lipid solubility, it has been adapted to the transdermal therapy system (TTS). Fentanyl is metabolized mainly in the liver. Its primary metabolite is norfentanyl. 85% of ingested fentanyl is excreted in the first 72 hours. As a result of these pharmacologic properties, fentanyl is widely used in the treatment of severe pain associated with malignancy. In addition to its analgesic effect, there are also rare studies in the literature reporting that fentanyl inhibits malignant cell proliferation and progression. Therefore, fentanyl has been shown to have an anti-tumor property. However, we have limited studies proving this or showing by which method it has this property. In this study, we aimed to investigate the apopitotic and histochemical effects of fentanyl on the liver, which is involved in the metabolism of fentanyl. Materials and Methods: Thirty-two Wistar albino rats weighing 200-250 g, not previously used in any other study and not exposed to any drug were used for the study. The rats were randomly divided into 4 groups and numbered by marking their tails. The control group (Group-C) was followed under the same conditions as the other groups and no treatment was performed. Group-I received 3.125 mcg/kg/h, Group-II received 6.25 mcg/kg/h and Group-III received 12.5 mcg/kg/h transdermal fentanyl.Transdermal fentanyl was applied to the abdominal area of the rats after the abdominal area was shaved. Rats were kept in separate cages to avoid contact with each other to remove the transdermal fentanyl patch. Transdermal fentanyl was XII replaced every 72 h and the rats were followed for 9 days. After the application, rats were anaesthetised with 50 mg/kg ketamine hydrochloride + 10 mg/kg xylazine hydrochloride and sacrificed by exsanguination method.All animals were bled intracardiacly and serum and plasma were removed. After systemic necropsy of the rats, liver tissue was examined macroscopically, photographed and tissue samples were taken for histopathologic examination. Apoptotic changes in liver tissue were evaluated biochemically by measuring caspase-3 and Bcl-2 levels with eliza kits. Liver function tests (aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase, lactate dehydrogenase, alkaline phosphatase, gamma glutamyl transpeptidase (GGT), triglyceride, total cholesterol, total lipid, total protein, glucose, albumin, total bilirubin) were performed in blood tissue. Results: When the data of the rats were analysed, no difference was found between the groups in terms of weight (p > 0.05). Bcl-2 value was found to be significantly lower in the group given transdermal fentanyl 12.5 mcg/kg/h dose (Group III) (p < 0.05). ALT and total cholesterol were significantly increased in the groups administered transdermal fentanyl at 12.5 mcg/kg/h (Group III) and 6.25 mcg/kg/h (Group II) doses (p < 0.05). Glucose values were significantly higher in Group I, Group II and Group III compared to the control group (p < 0.05). Total protein value was significantly higher in group III compared to the control group (p < 0.05). LDH value was found to be significantly lower in Group II and Group III compared to the control group (p < 0.05). No significant difference was found between the groups in caspase-3, albumin, ALP, AST, bilirubin, triglyceride values (p > 0.05).Conclusion: Transdermal fentanyl decreased the anti-apopitotic Bcl-2 value when administered at a dose of 12.5 mcg/kg/hour. No significant difference was found between XIII the groups in the short-term use of transdermal fentanyl except ALT, total cholesterol, LDH, total protein and glucose in liver function tests. In the liver sections, there was no difference between the groups in terms of morphological changes such as degeneration, fibrosis, necrosis, haemorrhage, cellular infiltrations, vascular dilatations and congestion.