Baudrıllard perspektifinden sosyal medya ve itibar ilişkisi: Black Mırror dizisi Nosedıve bölümü örneği
The relationship between social media and reputation from Baudrillard's perspective: The case of Black Mirror series Nosedive episode
- Tez No: 845421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Baudrillard, medyayı sınırsız sayıda üretilebilen, anlamlarını yitirmiş çıktılar olarak tanımlamaktadır. Düşünür, doğrudan sosyal medya üzerinden bir tahlilde bulunmamasına karşın, medya, kitle ve itibar ilişkilerini analiz etmiş; bu kavramları potlaç kültürü ile açıklamıştır. Moda, reklam gibi yeni yüzyılın öne çıkan iletişim kanalları aracılığıyla benlik oluşturmak, beraberinde bunun için ciddi bir fedakârlığı da getirmektedir. Kitlenin talepleri doğrultusunda elde edilecek benlik, medyanın ürettiği şeffaflıkla itibar veya itibarsızlaşmaya yol açacaktır. Şeffaflık, toplumun gündelik yaşam fenomenlerine eklemlenerek ânı yok etmekte ve gerçek olanı gerçeğe benzeyenle değiştirmektedir. Hızla gelişen dijital gösteri sektörüne popüler bir giriş yapan post apokaliptik dizilerden biri olarak Black Mirror, her bölümünde farklı bir tasarımın olduğu birer hipergerçek gelecek sunumu yapmaktadır. Dizinin Dibe Vuruş olarak çevrilen Nosedive bölümü; Baudrillardcı bir bakışla, simülakr yığını modern dünyanın itibar için yağmalanmaya hazır bireylerini yeni bir perspektif ile göstermektedir. Nosedive; toplumda bireyler yerine sanal kimliklerin yer aldığı, duyguların taklit ve senaryo ile performe edilmiş bir göstergeye bağlı olduğu dünyanın yansımasıdır.
Özet (Çeviri)
Baudrillard defines the media as outputs that can be produced in unlimited numbers and have lost their meaning. Although he does not analyze directly on social media, the thinker who analyzes mass, media and reputation relations; explained these concepts with the culture of potlatch. Creating a self through the prominent communication channels of the new century such as fashion and advertising brings with it a serious sacrifice for this. The self that will be obtained in line with the demands of the mass will lead to reputation or discredit with the transparency produced by the media. Transparency destroys the moment by being articulated with the daily life phenomena of the society and replaces the real with the real. Post-apocalyptic TV series and movies quickly made a popular rise into the world's digital entertainment industry. One of these series, Black Mirror, presents a hyperreal future with each episode has a different presentation. The 'Nosedive' episode of the series, translated as 'Dibe vuruş', shows the individuals of the modern world, whose simulacrum consumption is ready to plunder for the reputation of the modern world with a Baudrillardian perspective. Nosedive; it is a reflection of the world, in which virtual identities take place in society instead of individuals and emotions depend on a sign performed with imitation and scenario.