Kişisel imaj oluşumunda ördek sendromunun bireye etkisi
The effect of duck syndrome on the individual in personal image formation
- Tez No: 845422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kişisel imaj kavramı günümüzde gittikçe daha fazla önem kazanan bir kavramdır ve bireyin iş hayatında büyük bir öneme sahiptir. Ördek sendromu ise bireyin iş yerinde oluşturduğu kişisel imaj ile yaşadığı zorlukları gizleme durumundaki çatışmayı tanımlayan bir kavramdır. Genel olarak birey işyerinde sakin, başarılı ve mutlu bir izlenim bırakmaya çalışırken, bu görüntünün altında yoğun bir çaba ve stres bulunmaktadır. Ördek sendromu, uzun vadede bireyin stres seviyesini artırabilir ve sağlıklı bir iş-yaşam dengesini kurmasını zorlaştırabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Mardin ilinde ikamet eden özel sektör çalışanlarının iş yerlerinde yarattıkları imajda ördek sendromunun etkisi olup olmadığını tespit etmek ve eğer etkisi varsa bu durumun onlarda yarattığı külfetleri incelemek için yapılmıştır. Çalışma kapsamında farklı meslek gruplarından 23 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılarak veri elde edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda tüm çalışanların iş yerinde yeni bir kişisel imaj yarattıkları ve ördek sendromu yaşadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca çalışanların sağlık, kişisel imaj, aile ve sosyal ilişkiler, zaman, psikoloji ve ekonomi alanlarında zorlandıkları belirlenmiştir. Çalışanların zorlanmalarına rağmen elde ettikleri statü, daha iyi şartlarda yaşama, çevrelerinden duydukları olumlu yorumlar ve daha çok dikkat çekme durumlarından dolayı bu zorlanmaları katlanılabilir kılmaktadır. Demografik değişkenlerden cinsiyet, medeni durum ile ördek sendromu arasında ilişki bulunurken; yaş, gelir düzeyi, çalışma süresi ve eğitim durumu ile ördek sendromu arasında ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of personal image is a concept that is gaining more and more importance today and has great importance in an individual's business life. Duck syndrome, on the other hand, is a concept that describes the conflict between the individual's personal image at work and the situation of hiding the difficulties she or he experiences. While the individual generally tries to leave a calm, successful and happy impression at work, there is intense effort and stress underneath this image. Duck syndrome can increase an individual's stress level in the long term and make it difficult to establish a healthy work-life balance. The purpose of this study was to determine whether duck syndrome has an effect on the image of private sector employees residing in Mardin province at their workplaces and, if so, to examine the burdens this situation creates on them. Within the scope of the study, data was obtained by conducting in-depth interviews with 23 participants from different professional groups. In line with the data obtained, it was determined that all employees created a new personal image at work and experienced duck syndrome. It has also been determined that employees have difficulties in the areas of health, personal image, family and social relations, time, psychology and economy. Despite their difficulties, employees make these difficulties bearable due to the status they achieve, living in better conditions, the positive comments they hear from those around them, and the fact that they attract more attention. While there is a relationship between demographic variables, gender, marital status, and duck syndrome; No relationship was found between age, income level, working hours and educational status and duck syndrome.