Performance evaluation of a compression ignition engine running on diesel,naphtha
Dizel, nafta ile çalışan sıkıştırma ateşlemeli motorun performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 845431
  2. Yazar: FALAH HASAN NAJM ALMASOODI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İçten yanmalı motorlar modern toplumda çok önemli olup, sanayi ve tarım gibi çeşitli sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Karada, denizde ve uzak bölgelerde enerji üretimi için birincil motorlardır ve birden fazla makineye ve elektrik üretimine güç sağlarlar. Her yerde bulunmaları küçük taşıma araçlarına kadar uzanıyor. Önemli enerji tüketimleri nedeniyle, verimliliklerini artırmaya yönelik sürekli bir çaba vardır. Bu, yenilikçi teknolojiler aracılığıyla yakıt ekonomisinin araştırılmasını ve alkol, nafta ve toluen gibi alternatif yakıt katkı maddelerinin tanıtılmasını içerir. Motor performansının değerlendirilmesi, frenleme gücü, yakıt verimliliği, termal verimlilik, hava-yakıt oranı ve motor devri, hacimsel verimlilik, frenleme gücü vb. gibi temel parametrelere bağlıdır ve ikincisi, motorun dışarıya verdiği emisyon oranlarıdır. çevre. Yakıt seçimi, içten yanmalı motorların verimliliğini ve çıkışını önemli ölçüde etkiler. Farklı yakıtlar, özellikle içten yanmalı motorlarda, güç çıkışı, yakıt tüketimi ve genel motor verimliliği gibi faktörleri etkileyen motor performansında değişikliklere yol açabilir. Bu tezde, dizel yakıtına farklı oranlarda nafta ilavesinin motor performansını iyileştirmeye etkisini göstermek amacıyla uygulamalı bir çalışma yapılmıştır. Çalışma, dört zamanlı, iki silindirli bir dizel motor üzerinde, hacim oranları (%1, %3, %5, %10) olan, naftaya ek olarak dizel yakıtından oluşan (5) tip karışım kullanılarak gerçekleştirilmiştir ( dizel-nafta) karışımları. Analiz, farklı yüklerde (1-5 kg) ve dakikada (1250-2250) devir arasında değişen farklı dönüş hızlarında deneysel verilere dayanılarak gerçekleştirildi. Pratik veriler kullanılarak dizel motorun ve farklı yakıt karışımlarının ısıl performans parametreleri değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir. Motor performans katsayısı, dizel yakıt (D100) ve farklı yüzdelerdeki karışımlarla (dizel - nafta) ve hız ve uygulanan yük açısından benzer çalışma koşullarında çalıştırılarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, yük ve hız kararlılığının artmasıyla spesifik fren tüketim oranının azaldığını göstermiştir. Ayrıca sabit hız ve uygulanan yükte dizel yakıta eklenen nafta yüzdesinin artmasıyla ortalama özgül yakıt tüketiminin arttığı da gösterilmiştir. Diğer yakıt türleri ile karşılaştırıldığında en düşük ortalama spesifik yakıt tüketiminin konvansiyonel dizel yakıt (D100) olduğu, en yüksek spesifik tüketimin ise yakıt karışımı (D90N10) olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca tüm yakıt türlerinde, dakikada 1700 ve 1850 devir hızında ve 5 kg yükte düşük yakıt tüketimi oranları kaydedildiği kaydedildi. Ayrıca diğer yakıtlara göre D95N5 karışım oranında maksimum değerine ulaşana kadar dizel yakıtına eklenen nafta yüzdesinin artmasıyla verimliliğin arttığı da gösterilmiştir. Dizel yakıtına eklenen nafta oranının artmasıyla birlikte diğer yakıtlara göre D90N10 karışım oranında maksimum değerine ulaşmaktadır. Bu sonuçlardan da anlaşılacağı üzere D90N10 karışımının tüm yüklerdeki kapasitesi sırasıyla (D100, D95N5, D90N10, D92N8) karışımlardan daha fazladır. Dizel yakıt katkı maddesi olarak nafta kullanılarak fren ortalama etkin basıncı düşürülür. Ortalama fren etkili basıncı motor devri arttıkça azalır.
Özet (Çeviri)
Internal combustion engines are pivotal in modern society, extensively used in various sectors like industry and agriculture. They're the primary engines for power generation on land, sea, and in remote areas, powering multiple machines and electricity generation. Their ubiquity extends to small transport vehicles. Due to their significant energy consumption, there's a continual effort to enhance their efficiency. This involves exploring fuel economy through innovative technologies and introducing alternative fuel additives like alcohol, naphtha, and toluene. Engine performance evaluation hinges on key parameters like braking power, fuel efficiency, thermal efficiency, air-fuel ratio, and engine speed, volumetric efficiency, braking power, etc.) and the second is the emission ratios that the engine puts out to the outside environment. The choice of fuel significantly influences the efficiency and output of internal combustion engines. Different fuels can lead to variations in engine performance, impacting factors such as power output, fuel consumption, and overall engine efficiency, especially in internal combustion engines. In this thesis, a practical study was conducted to show the effect of adding naphtha to diesel fuel in different proportions to improve engine performance. The study was conducted on a four-stroke, two-cylinder diesel engine using (5) types of mixtures consisting of diesel fuel in addition to naphtha, with volume ratios of (1%, 3%, 5%, 10%) for (diesel-naphtha) mixtures. The analysis was carried out based on experimental data at different loads (1-5 kg) and at different rotational speeds that ranged between (1250-2250) revolutions per minute. Using practical data, the thermal performance parameters of the diesel engine and different fuel mixtures were evaluated and analyzed. The engine performance coefficient was studied by operating it with diesel fuel (D100) and with different percentages of mixtures (diesel - naphtha) and under similar operating conditions in terms of speed and applied load. The obtained results showed that the specific brake consumption rate decreases with increasing load and speed stability. It was also shown that the average specific fuel consumption increases with the increase in the percentage of naphtha added to diesel fuel with constant speed and applied load. And it was found that the conventional diesel fuel (D100) has the lowest average specific fuel consumption compared to the rest of the fuel types, and the highest specific consumption is the fuel mixture (D90N10). It was also noted that all types of fuel recorded low fuel consumption rates at the speed (1700 and 1850) rpm minute and load 5 kg. It was also shown that the efficiency increases with the increase in the percentage of naphtha added to the diesel fuel until it reaches its maximum value at the mixing ratio of D95N5 compared to the rest of the fuels. With the increase in the proportion of naphtha added to diesel fuel, then it reaches its maximum value at the mixing ratio of D90N10 compared with the rest of the fuels. As we can see from these results that the capacity of the mixture D90N10 at all loads is more than the mixtures (D100, D95N5, D90N10, D92N8), respectively. The brake average effective pressure is lowered by using naphtha as an additive with diesel fuel. The mean brake effective pressure decreases as engine speeds increase.