Direnç bandı kullanılarak yapılan egzersizlerin futbolda bazı teknik beceriler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of exercises using resistance band on some technical skills in football
  1. Tez No: 845451
  2. Yazar: NAHLAH AHMED SULAIMAN SULAIMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmanın amacı direnç bandı kullanılarak yapılan egzersizlerin futbolda bazı teknik beceriler üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma deneysel bir çalışma olup ön test ve son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırmada spor yılı 1 yıl ile 4 yıl arasında değişen, aktif olarak spor hayatına devam eden 16-20 yaş aralığındaki 45 deney grubu 35 kontrol grubu olmak üzere gönüllü 80 Erkek futbolcu yer almıştır. 8 haftalık antrenman programını içeren bu araştırmada, ön testler yapıldıktan sonra bütün gruplar 8 haftalık genel futbol antrenmanlarına devam etmiştir. Deney grubuna ise genel antrenmanlarına ek olarak direnç bandı antrenmanları yaptırılmıştır. Katılımcıların teknik becerilerini tespit etmek amacıyla top sürme testi, pas verme testi, şut atma testi uygulanmıştır. 8 haftalık antrenmanın sonunda gruplardan son testler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of exercises using resistance bands on some technical football skills. The research is an experimental study, a pre-test and post-test control group model was used. The study included 80 volunteer male football players, 45 in the experimental group and 35 in the control group, aged 16-20, whose sports years varied between 1 and 4 years and who actively continued their sports life. In this study, which included an 8 week training program, all groups continued their 8 weeks of general football training after the preliminary tests were carried out. The experimental group was given resistance band training in addition to their general training. To determine the technical skills of the participants, dribbling tests, passing tests, and shooting tests were applied. Post-tests were taken from the groups at the end of the 8 weeks of training.