Yoga blokları ve direnç bandı kullanılarak yapılan cimnastik egzersizlerinin bazı fiziksel uygunluk parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
The effects of gymnastic exercises incorporating yoga blocks and resistance bands on selected physical fitness parameters
  1. Tez No: 956904
  2. Yazar: MELİSA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7-11 yaş aralığında kız çocuklarının farklı ekipmanlar kullanarak yaptığı cimnastik egzersizlerinin belirli fiziksel uygunluk parametrelerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada direnç bandı ve yoga bloğu kullanılarak yapılan cimnastik egzersizleri karşılaştırılıp fiziksel uygunluk parametreleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya Muğla ilinde en az 1 yıldır cimnastik yapan 7-11 yaş arası toplam 24 kız çalışmaya gönüllü olarak dahil edilmiştir. Çalışmaya katılacak olan kız çocuklar rastgele şekilde 2 gruba ayrılmıştır. Birinci grup 1 saatlik cimnastik antrenmanına ek olarak 20 dakikalık direnç bandıyla cimnastik egzersizleri yapmıştır. İkinci grup ise yine 1 saatlik cimnastik antrenmanlarına ek olarak 20 dakikalık yoga bloklarıyla cimnastik egzersizleri gerçekleştirmiştir. Çalışma, cimnastik antrenmanlarına eklenmiş haftada 3 gün olmak üzere toplam 8 hafta sürecek şekilde planlanmıştır. Öğrenme-öğretme durumları her iki çalışma grubu için belirtilen iki ekipmanla da cimnastiğe özgü egzersizlerle uygulanmıştır. Egzersizlere başlamadan önce çocuklara seçilmiş olan fiziksel uygunluk parametreleri ölçümleri yapılmış olup 8 haftalık egzersiz sonrasında yeniden ölçümler yapılarak, çocukların seçilmiş fiziksel uygunluk unsurlarındaki skorları ön ve son test olarak karşılaştırılmıştır. Veriler bilgisayara kaydedilmiş ve sonrasında analizler SPSS paket programıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of gymnastics exercises performed using different equipment on certain physical fitness parameters in girls aged 7 to 11. In this study, gymnastics exercises performed with resistance bands and yoga blocks were compared to investigate their effects on physical fitness components. A total of 24 girls aged between 7 and 11, who had been regularly practicing gymnastics for at least one year in Muğla province, voluntarily participated in the study. The participants were randomly assigned into two groups. The first group performed gymnastics exercises with resistance bands for 20 minutes in addition to their regular 1-hour gymnastics training. The second group performed 20 minutes of gymnastics exercises using yoga blocks following the same training schedule. The intervention was planned to last for 8 weeks, with sessions held 3 days a week, in addition to their regular gymnastics training. Exercise applications for both groups were carried out through gymnastics-specific exercises using the respective equipment. Prior to the intervention, baseline measurements were taken for selected physical fitness parameters, and post-test measurements were conducted after the 8-week exercise program. The collected data were recorded on a computer and analyzed using the SPSS statistical package program. As a result of the paired samples t-test used to compare the pre- and post-test scores of the gymnasts who exercised with resistance bands and yoga blocks, no statistically significant difference was found in the sit-up, trunk lift, vertical jump, and standing long jump parameters. However, significant improvements were observed in the sit-and-reach, handgrip strength, balance, and bridge test results (p < 0.05). Additionally, statistically significant differences in favor of the resistance band group were found in the balance and trunk lift parameters (p < 0.05).