Siber cinsel zorlama
Cyber sextortion
  1. Tez No: 845488
  2. Yazar: ANIL AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. GÜNER HANDE ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gelişen teknoloji ve internetin dünya üzerinde giderek yaygınlaşan kullanımı pek çok farklı saldırı ve taciz yöntemini beraberinde getirmiştir. Çalışmamızda ilgili taciz yöntemleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. İnternetin önlenemez gelişmesi ve neredeyse herkesin ulaşabileceği bir ortam olması neticesinde kullanıcıların internete erişim yaşı bir hayli düşmüş, bununla beraber bilinçsiz internet kullanıcıları saldırganların dikkatini çekmiş, böylelikle saldırganlar bahse konu bilinçsiz internet kullanıcılarını mağdur etmek amacıyla çeşitli yöntem ve teknikler geliştirmiştir. Çalışmamız kapsamında toplumun her kesiminden bireylerin mağdur ve saldırgan sıfatını haiz olabileceği görülmüş, bunun yanında özellikle bilgisayar korsanlarının ilgili saldırıları çok daha profesyonel bir şekilde gerçekleştirdiği anlaşılmış, bu kapsamda bilgisayar korsanı kavramı, bilgisayar korsanı çeşitleri ve bilgisayar korsanları tarafından internet kullanıcılarına karşı geliştirilen saldırı yöntemleri incelenmiştir. Geliştirilen saldırı yöntemleri neticesinde mağdurlara ait pek çok bilgi, fotoğraf ve videonun ele geçirilmesi akabinde ilgili verilerin mağdura karşı kullanılması ve böylelikle mağdura ait daha fazla cinsel içerikli görüntülerin elde edilmesi veya mağdurun cinsel birlikteliğe zorlanması amaçlanmaktadır. Bu süreç siber cinsel zorlama olarak adlandırılmaktadır. Siber cinsel zorlama kavramı ülkemiz açısından oldukça yeni bir kavramdır. Siber cinsel zorlama dünya genelinde büyük ve oldukça ciddi bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Siber cinsel zorlama eylemlerinin önlenmesi ve saldırganların cezalandırılması, ıslah edilmesi adına çalışmalar devam etmektedir. Çalışmamız kapsamında siber cinsel zorlama eylemlerinin ne şekilde önlenebileceğine dair araştırma yapılmış, saldırganlar ve kullanmış oldukları saldırı yöntemleri açıklanarak mağdurların bilinçlendirilmesi amaçlanmıştır. Ülkemizde siber cinsel zorlama eylemlerine karşı farklı hükümlerden ceza verilebilmekte olup cezaların caydırıcı olmasına önem verilmektedir. Bunun yanında ülkemizdeki hükümler genelde karşılaşılan olaylara yönelik yapılan düzenlemelerden ibaret olup çalışmamız kapsamında siber cinsel zorlama eylemleri sonucunda meydana gelen suçlar ayrıntılı olarak incelenmiş, diğer ülkelerde yer alan mevcut düzenlemelere de yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Siber cinsel zorlama, Siber taciz, Cinsel taciz, Cinsel istismar,
Özet (Çeviri)
Nowadays developing of technology and utilization of Internet increasingly becoming widespread for all around the world have been brought many divergent methods of attack and extortion. In this study indicated extortion methods were explained in more detail. All in all as results of the inevitable development of Internet the fact that it is an environment accessible to roughly everyone the age of access to the internet has decreased considerably, however, unconscious internet users have attracted the attention of attackers, therefore attackers have enhanced various methods and techniques in order to victimize these unconscious internet users. It has been observed that individuals from all the groups of the society probably become victims and attackers, and it has been comprehended that hackers carry out the relevant attacks in a much more professional manner particularly within the scope of this study. As a result of the developed attack methods, it is aimed to obtain a lot of information, photos and videos of the victims and then to use the relevant data against the victim to obtain more sexually explicit images of the victim or to force the victim into sexual intercourse. This process is named after sextortion. Sextortion is an essential and global problem in all over the world. Efforts are ongoing to prevent sextortion to punish and rehabilitate the attackers. Aim of the study is to raise victim's awareness by definimng the relevant methods. In Turkey, different sentences have been imposed against acts of sextortion and it is important that the penalties are deterrent. In addition to that the provisions in Turkey generally consist of regulations for the events encountered, and within the frame of this study, the actions of sextortion that occur as a result of sextortion acts are examined in detail, and the existing regulations in other countries are also included. Key Words :Cyber sextortion, Cyber harassment, Sexual coercion, Sexual abuse