Yavaş bilişsel tempo tanısı alan hastaların nöropsikolojik profillerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the neuropsychological profiles of patients diagnosed with sluggi̇sh cognitive tempo
- Tez No: 925973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SİBEL DURAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Giriş: YBT hayale dalıp gitme, uyanık kalmada zorlanma, düşük enerji, hayal dünyasında yaşama, şaşkın görünümde olma gibi klinik belirtiler gösteren bir bilişsel uyarılma bozukluğudur. Son yıllarda DEHB'nin bir alt tipi olarak düşünülmüş olsa da yapılan çalışmalar daha farklı bir bozukluk olduğu görüşünde birleşmektedirler. Amaç ve Yöntem: Bu çalışmada 8-12 yaş pür YBT tanılı olgular yaş-cinsiyet bakımından eşlenerek kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. 24 YBT olgusu, 27 sağlıklı kontrolle tamamlanan çalışmada klinik değerlendirme ölçekleri ve CNSVS kullanılmıştır. Bu çalışmada psikiyatrik komorbiditesi olmayan pür YBT olgularının sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılarak klinik ve nöropsikolojik farklılıklarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bulgular: Sosyodemografik sonuçlara bakıldığında anne-baba eğitim düzeyi, anne yaşı, doğum kilosu ve ilk kelimeleri söyleme zamanı kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük saptanmıştır. WISC-R ana bölüm puanları YBT grubunda anlamlı olarak daha düşüktür. BÇDA, YBT-CBCL puanı YBT DEYDB DSM-IV Değerlendirme Ölçeği dikkat semptom sayısı ve puanı YBT olgularında anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır. CNSVS ana bölüm puanlarından Nörokognitif İndeks, Psikomotor Hız Puanı, Reaksiyon Zaman Puanı, Bütüncül Dikkat Puanı, Bilişsel Esneklik Puanı YBT olgularında sağlıklı kontrollere göre anlamlı olarak düşük saptanmıştır. (p0.05) Sonuç: Literatüre bakıldığında pür YBT olguları ile yapılan çok az sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamızın sonuçlarına göre YBT'li olgularda nöropsikolojik alanlarda etkilenme olduğu sonucuna varılmıştır. Özellikle psikomotor yavaşlık, reaksiyon zamanı ve test süresi kontrol grubundan farklı olan öne çıkan özelliklerdir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sluggish Cognitive Tempo (SCT) is a cognitive arousal disorder with clinical symptoms such as daydreaming, difficulty staying awake, low energy, dreaming, and appearing confused. Although it has been considered a subtype of Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder (ADHD) in recent years, studies have agreed that it is a different disorder. Objective and Method: In this study, 8-12 years old patients diagnosed with pure SCT cases were matched in terms of age-gender and compared with the control group. Clinical evaluation scales and Central Nervous System Vital Signs (CNSVS) were applied in this study, which was completed with 24 SCT cases and 27 healthy controls. This study aimed to determine the clinical and neuropsychological differences between pure SCT cases without psychiatric comorbidity by comparing them with the healthy control group. Results: The sociodemographic results showed that the parent's education level, maternal age, birth weight, and time to say the first words were significantly lower than the control group. WISC-R main part scores were significantly lower in the SCT group. Barkley Child Attention Questionnaire (BCAQ), SCT - Child Behavior Checklist (CBCL) score, DSM-IV Based Screening and Evaluation Scale for Destructive Conduct Disorders attention symptom number and score were found to be significantly higher in SCT cases. Neurocognition Index, Psychomotor Speed Score, Reaction Time Score, Complex Attention Score, and Cognitive Flexibility Score, which belong to the main CNSVS scores, were significantly lower in SCT cases compared to healthy controls. (p0.05) Conclusion: There are few studies of pure SCT in the literature. According to the results, neuropsychological assessments were affected in patients with SCT. Among these assessments, psychomotor slowness, reaction time, and test time differ notably from the control group.