Van oto sanayi çalışanlarının kişisel koruyucu donanım kullanma bilincinin belirlenmesi
Determination of van auto industry employees' awareness of using personal protective equipment
- Tez No: 845495
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN KIVANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, her işyerinin en öncelikli önceliği olmalıdır. Van Oto Sanayi çalışanlarının kişisel koruyucu ekipman kullanma bilincini artırmak ve iş güvenliği standartlarını yükseltmek, işçilerin sağlığı ve güvenliği için hayati bir öneme sahiptir. Bu çalışma, çalışanların potansiyel tehlikelere karşı daha bilinçli ve hazırlıklı olmalarını sağlayarak iş kazalarını ve sağlık sorunlarını en aza indirmeyi amaçlamaktadır. İşçilerin kişisel koruyucu ekipmanları doğru bir şekilde kullanmaları, iş yerinde güvenli çalışma kültürünün geliştirilmesi ve çalışanların sağlık ve güvenliği açısından daha bilinçli hale gelmeleri açısından kritik bir adımdır. Van ili oto sanayisinde çalışan işçilerin iş sağlığı ve güvenliği ile kişisel koruyucu donanım kullanımı konularındaki bilinç ve deneyimlerini anlamak, kişisel koruyucu donanım farkındalıklarını incelemek, amacıyla gerçekleştirilen bu çalışma kapsamlı bir anket çalışmasına dayanmaktadır. Çalışma kapsamında, işçilerin kişisel koruyucu donanım kullanım alışkanlıkları, aldıkları iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, kişisel koruyucu donanım eğitimleri ve yaşadıkları iş kazalarının kişisel koruyucu donanımla ilişkisi gibi önemli konulara odaklanan anket soruları geliştirilmiş ve çalışanlar arasında uygulanmıştır. Çalışma, 250 çalışanla yürütülmüştür. Çalışmada elde edilen verilerin analizi SPSS 22 programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety should be the top priority of every workplace. Increasing the awareness of Van Auto Industry employees in using personal protective equipment and raising occupational safety standards is of vital importance for the health and safety of workers. This study aims to minimize work accidents and health problems by ensuring that employees are more aware and prepared for potential dangers. The correct use of personal protective equipment by workers is a critical step in developing a safe working culture in the workplace and making employees more conscious of their health and safety. This study, which was conducted to understand the consciousness and experience of workers working in the auto industry in Van province regarding occupational health and safety and the use of personal protective equipment, and to examine their awareness of personal protective equipment, is based on a comprehensive survey. Within the scope of the study, survey questions focusing on important issues such as workers' personal protective equipment usage habits, occupational health and safety training they received, personal protective equipment training and the relationship between work accidents and personal protective equipment were developed and applied among employees. The study was conducted with 250 employees. The analysis of the data obtained in the study was made using the SPSS 22 program.