Tomris Uyar'ın günceleri üzerine tematik bir inceleme
A thematic study on Tomris Uyar's diaries
- Tez No: 845496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA YAZBAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
1950 sonrası Türk edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Tomris Uyar; öyküden derlemeye, incelemeden çeviriye, antolojiden günceye kadar farklı edebî türlerde eserler ortaya koymuştur. Edebiyat sahasında daha çok öykücü kimliğiyle dikkat çekse de hem yaşamına hem de genel olarak hayata ve edebiyata dair bilgi ve deneyimlerini vermesi açısından günceleri de önem arz eder. Bu doğrultuda hazırladığımız“Tomris Uyar'ın Günceleri Üzerine Tematik Bir İnceleme”adlı çalışma, Uyar'ın günceleri üzerinde durmaktadır. Çalışmamızın amacı; günceleri bilimsel metotlar kullanarak incelemek, böylelikle güncelerde yer verilen temalar, şahsiyetler ve mekânlardan sanat, edebiyat ve dil meselesine kadar çeşitli düşünceleri, aynı zamanda güncelerin beslendiği kaynakları ve biçim özelliklerini tetkik etmektir.“Giriş”ve“Sonuç”dışında toplam dört bölümden oluşan çalışmamızda izlediğimiz yol, yazarın bakış açısını merkeze alarak bahsi geçen konuların güncelerde nasıl işlendiğini ortaya çıkarmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
Tomris Uyar, one of the important writers of Turkish literature after 1950, has produced works in different literary genres, from stories to compilations, from reviews to translations, from anthologies to diaries. Although she draws attention mostly with her identity as a storyteller in the field of literature, her diaries are also important in terms of giving information and experiences about both her life and life and literature in general. Our study titled“A Thematic Study on Diaries of Tomris Uyar”, which we prepared in this direction, focuses on Uyar's diaries. The purpose of our study; the aim is to examine the diaries using scientific methods, thus examining various ideas from the themes, personalities and places included in the diaries to art, literature and language issues, as well as the sources from which the diaries are fed and the stylistic features of the diaries. The method we followed in our study, which consists of four chapters except“Introduction”and“Conclusion”, was to reveal how the mentioned topics were handled in the diaries by focusing on the author's perspective.