Otizm özellikleri olan ve olmayan obsesif kompulsif bozukluk hastalarının üstbilişler ve obsesif inanışlar açısından karşılaştırılması
Comparison of obsessive compulsive disorder patients with and without autistic features in terms of metacognitions and obsessive beliefs
  1. Tez No: 845511
  2. Yazar: FATMA NUR BALDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ ŞENORMANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı otizm özellikleri olan ve olmayan obsesif kompulsif bozukluk tanılı hastalarda üstbilişler ve obsesif inanışları karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniklerine ayaktan tedavi olmak amacıyla başvuran OKB tanılı 100 hastaalınmıştır. Araştırmada psikiyatrik tanılar DMS-5 aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan tüm katılımcılar sosyodemografik veri formu, Yale Brown ObsesyonKompulsiyonDerecelendirme Ölçeği (Y-BOKÖ), Otizm-Spektrum Anketi (OSA), Obsesif İnanışlar Ölçeği-44 (OİÖ-44) ve Üst Biliş Ölçeği-30 (ÜBÖ-30) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: OKB tanılı hastaların yaş ortalaması 31,81±11,38 olup, vakaların %62'sinin kadın olduğu saptandı. OSA ölçeğine göre OKB hastalarında Otizm spektrumbelirtidüzeylerinin%24 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the metacognitions and obsessive beliefs in patients diagnosed with obsessive-compulsive disorder with and without autistic features. Materials and Methods: In the study, 100 cases diagnosed with OCD who applied to the psychiatry outpatient clinics of University of Health Sciences Bursa Yuksek Ihtisas Training and Research Hospital for treatment were included. In the study, psychiatric diagnoses were evaluated by using DMS-5. All participants who volunteered to participate in the study were evaluated with the sociodemographic data form, Yale Brown Obsessive Compulsive Scale (Y-BOCS), Autism-Spectrum Quotient (AQ), Obsessive Beliefs Questionnaire-44 (OBQ-44) and Metacognition Questionnaire-30 (MCQ-30). Results: The average age of the patients diagnosed with OCD was 31.81±11.38, and 62% of the cases were female. According to the Autism-Spectrum Quotient (AQ), the rates of autism spectrum features in patients with OCD was evaluated to be 24%.