Kütahya ilinde 2020-2021 yıllarında trafik kazası yaralanmaları nedeniyle verilen adli raporların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of forensic reports given due to traffic accident injuries in Kütahya in 2020-2021
  1. Tez No: 845515
  2. Yazar: HACI ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAVERDİ KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada 2020-2021 yıllarında Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran trafik kazası olgularının sosyodemografik özelliklerinin, kaza ile ilgili özelliklerinin, yaralanma durumlarının ve verilen adli raporların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada; 1 Ocak 2020-31 Aralık 2021 yılları arası Kütahya Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisine trafik kazası nedeniyle başvuran toplam 1758 vakanın adli raporları ve tıbbi evrakları etik kurul onayı alınarak retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Olguların sosyodemografik özellikleri, kaza ile ilgili özellikleri, yaralanma durumları ve verilen adli raporlar kaydedilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde değerleri ile ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: This study aims to evaluate the sociodemographic and accident-related characteristics, injury conditions, and forensic reports of traffic accident cases admitted to the emergency department of Kütahya Health Sciences University (KSBU) Evliya Çelebi Training and Research Hospital in 2020-2021. MATERIAL AND METHODS: The forensic reports and medical records of a total of 1758 cases admitted to the Emergency Department of Kütahya Evliya Çelebi Training and Research Hospital due to traffic accidents between January 1, 2020, and December 31, 2021, were retrospectively evaluated. The socio-demographic characteristics of the individuals, accident-related features, injury conditions and forensic reports were recorded. In the evaluation of the data, mean, standard deviation, frequency, percentage values and chi-square test were used.