Gebelerde idrar asidifikasyonu ve gestasyonel diyabetes mellitus ilişkisi
The relationship between urine acidification and gestational diabetes mellitus in pregnant women
- Tez No: 845541
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BAHAR GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Araştırmamızın amacı gestasyonel diyabetes mellitusu (GDM) öngörmede non invaziv, kolay uygulanabilir, ucuz ve hasta direncinin az olacağı alternatif bir tarama testi olarak gebeliğin ilk üç ayında (ilk trimester) idrar tetkikinde bakılan idrar testinde idrar pH değerinin yeri olup olmadığını araştırmaktır. Yöntem: Araştırmamızda İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi'nde 31 Aralık 2019-1 Eylül 2023 tarihleri arasında başvuran,“Probel”sisteminde üzerinden kayıtlı gebelerin 75 gram oral glukoz tolerans testi sonuçları ve yine aynı gebeliğinde ilk antenatal vizitte yapılan tam idrar tetkikleri retrospektif olarak taranmıştır. 75 gram oral glukoz tolerans testi sonucuna göre gestasyonel diyabetes mellitus (GDM) tanısı alan gebeler ile sağlıklı gebelerin, aynı gebeliklerinde ilk antenatal vizitte verdikleri tam idrar tetkikindeki idrar pH değerleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı araştırıldı. Ayrıca ROC analizi ile ilk antenatal vizit idrar pH değerinin gestastonel diyabetes mellitus öngörüsünde yeri olup olmadığı araştırıldı. Tüm gebeler, idrar pH kesim değerine göre (pH kesim değeri=6) iki gruba ayrılarak, gruplar arası kan glukoz değerleri arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Çalışmamızda gebeleri oral glukoz tolerans testi sonucuna göre gestasyonel diyabetes mellitus tanısı alan olgu grubu ve almayan sağlıklı kontrol grubu olarak iki gruba ayırdığımızda; olgu grubundaki gebeler ve kontrol grubundaki sağlıklı gebeler arasında 1.trimesterda verilen idrar testindeki pH değeri arasında anlamlı fark izlenmedi (p=0,814). ROC analizinde 1. trimester idrar testindeki pH değerinin gestasyonel diyabetes mellitus öngörüsünde anlamlı olmadığı bulundu (AUC=0,507 P=0,8137). Bununla beraber çalışmadaki tüm gebelerin idrar pH değerleri kesim noktası olarak 6 değerine göre iki gruba ayrıldığında; idrar pH≤6 olan grupta, idrar pH>6 olan gruba göre açlık kan şekerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,04). Her iki grup arasında oral glukoz tolerans testi 1. ve 2.saat kan şekeri değerleri ise istatistiksel açıdan benzer bulundu (Sırasıyla p=0,077 ve p=0,310).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our research is to investigate whether the urine pH value measured in the first trimester urinalysis has a place as an alternative screening test that is noninvasive, easily applicable, inexpensive and has low patient resistance in predicting gestational diabetes mellitus (GDM). Methods: In our research, the 75 gram oral glucose tolerance test of pregnant women registered through Probel records at Izmir Atatürk Training and Research Hospital between December 31, 2019 and September 1, 2023 and the full examinations performed before the first birth in the same pregnancy were retrospectively scanned. It was investigated whether there was a significant relationship between the pH values of pregnant women diagnosed with gestational diabetes mellitus (GDM) and healthy pregnant women, according to the 75-gram oral glucose tolerance test, in the full central examination of their first prenatal visit at the same prenatal visit. Additionally, using ROC analysis, it was investigated whether pH, an indicator at the first prenatal visit, had a place in the prediction of gestational diabetes mellitus. All pregnant women were divided into two groups according to the pH cut-off units they needed (pH cutoff value = 6), and the relationship between blood glucose values between the groups was examined. Results: In our study, when we divided the pregnant women into two groups: the case group diagnosed with gestational diabetes mellitus according to the oral glucose tolerance test results and the healthy control group without; no significant difference was observed between the pH value in the urine test given in the first trimester between the pregnant women in the case group and the healthy pregnant women in the control group (p = 0.814). In the ROC analysis, it was found that the pH value in the first trimester urine test was not significant in the prediction of gestational diabetes mellitus (AUC = 0.507 P = 0.8137). However, when the urine pH values of all pregnant women in the study were divided into two groups according to the cutoff value of 6; The difference between fasting blood sugars in the group with urine pH≤6 compared to the group with urine pH>6 was found to be statistically significant (p=0.04). Oral glucose tolerance test 1st and 2nd hour blood sugar values were found to be statistically similar between both groups (p=0.077 and p=0.310, respectively).