Pozitif ve negatif duygulanımın yenilikçi iş davranışı üzerine etkisinde öz şefkatin rolü: Karma bir araştırma
The role of self-compassion in the effect of positive and negative affect on innovative work behavior: A mixed research
  1. Tez No: 845583
  2. Yazar: CANAN KIRMIZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA ÖZPEYNİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüz iş dünyasında iletişim ve bilgi teknolojileri hızla gelişmekte ve işletmeler arası rekabet giderek yoğunlaşmaktadır. İşletmelerin rakiplerinden farklılaşabilmeleri yenilikçilik düzeylerine bağlı olup sürdürülebilir başarı için bu yenilikçi vizyonun işletmenin tümüne yayılması gerekli olmaktadır. Bu anlamda çalışanların bireysel düzeydeki yenilikçilerini ifade eden yenilikçi iş davranışı kavramı giderek önem kazanmakta ve yenilikçi iş davranışını etkileyen değişkenlere dair farklı çalışmalar yapılmaktadır. Pozitif ve negatif duygulanımların bu değişkenler arasında olduğu bilinmekte olup bu zamana kadar yapılan çalışmalarda özellikle negatif duygulanımların yenilikçilik üzerindeki etkisine dair farklı sonuçlara rastlanılmıştır. Bu sonuçları anlamlandırabilmek adına son yıllarda araştırmacılar, hangi duygulanımların hangi etkiyi oluşturduğuna ve farklı değişkenlerin bu etki üzerindeki rolüne ilişkin çalışmalara yönelmişlerdir. Bu çalışmada benzer nitelikte olup duygusal farkındalık için önemli bir kavram olan öz şefkatin pozitif-negatif duygulanımlar ile yenilikçi iş davranışı ilişkisi üzerindeki rolüne odaklanmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, çalışanların hissettikleri pozitif-negatif duygulanımların yenilikçi iş davranışı düzeylerini nasıl etkilediğini belirlemek ve öz şefkatin bu ilişkideki rolünü saptayarak kavramlar ve ilişkilere dair derinlemesine bir bakış açısı sunmaktır. Açıklayıcı sıralı desenin tercih edildiği bu karma yöntem araştırmasında kadın girişimciler örneklem olarak seçilmiş olup öncelikli olarak nicel aşamada 286 anket toplanmış ve veriler analiz edilerek bulgular raporlanmıştır. Sonrasında nitel aşama kapsamında 12 kadın girişimci ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve bu görüşmelere ilişkin içerik ve betimsel analiz sonuçları aktarılmıştır. Nicel aşamada öz şefkatin hem pozitif hem de negatif duygulanımın yenilikçi iş davranışı üzerine etkisinde aracılık rolü tespit edilmiş olup nitel görüşmeler de nicel sonuçları zenginleştirerek kavramlara dair detaylı bilgilere ulaşılmasına katkı sağlamıştır
Özet (Çeviri)
In today's business world, communication and information technologies are developing rapidly and competition between businesses is increasing. Businesses' ability to stand out from their competitors depends on their innovation and this innovative vision needs to be spread throughout the business for sustainable success. In this context, the concept of innovative work behaviour, which defines innovativeness of employees at the individual level is gaining importance and different studies have been researched on the variables affecting innovative work behaviour. Positive and negative affect is known to be among these variables and different results have been found in the studies researched so far, especially regarding the effect of negative affect on innovativeness. In order to make sense of these results, researchers in recent years have turned to studies on which affect creates what kind of effect and the role of different variables on this effect. This study is of a similar kind and focuses on the role of self-compassion, which is an important concept for emotional awareness, on the relationship between positive-negative affect and innovative work behavior. In this context, the aim of this study is to determine how positive and negative affect affects the innovative work behaviour levels of employees and to provide an in-depth perspective on the concepts and relationships by finding the role of self-compassion in this relationship. In this mixed-method research in which explanatory sequential design was preferred, women entrepreneurs were selected as the sample and 286 surveys were collected primarily in the quantitative phase and the data were analyzed and the findings were reported. Afterwards, semi-structured interviews were conducted with 12 women entrepreneurs as part of the qualitative phase and the results of content and descriptive analysis of these interviews are presented. In the quantitative phase, the mediating role of self-compassion in the effect of both positive and negative affect on innovative work behaviour was determined and qualitative interviews enriched the quantitative results and contributed to reaching detailed information about the concepts