Cyclamen trochopteranthum O. Schwarz. endemik türünün morfolojik, anatomik, ekolojik ve polen özelliklerinin araştırılması
Morphology, anatomy, ecology and pollen characteristics of endemic species cyclamen trochopteranthum O. Schwarz
- Tez No: 84559
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'nin endemik taksonlarından C. trochopteranthum, morfolojik, anotomik ve ekolojik yönüyle incelenmiştir. Morfolojik gözlemlerde vejetatif ve generatif organların biometrik ölçümleri alınmış ve çizimleri yapılmıştır. Anotomik çalışmalar için kök, gövde ve yapraktan enine kesitler alınarak mikroskopta fotoğrafları çekilmiştir. Diğer taraftan vejetatif ve generatif gelişme dönemlerinde C. trochopteranthum'un toprak üstü ve toprak altı kısımlarında bazı element (N, P ve K) analizleri yapılmıştır. Bitki analizlerine ek olarak, bu alanlardan toprak örnekleri de alınarak bunlarda bazı fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Bitkinin yetiştiği toprağın fiziksel ve kimyasal analizleri yapılarak ekolojik özellikleri ortaya konmuştur. TClflteEKÖĞKETİM KUMJLES ©0K&MAHTASYON MEIK&SZİ
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, C. trochopteranthum one of the endemic taxa of Turkey has been investigated morphologi-cally, anatomically and ecologically. In morpho-logical observations, biometric measurements of vegetative and reproductive organs were recorded. Transversal sections of root, stem, and leaf were taken and photographed under microscope for anatomical studies. Additionally, the analysis of some elements (N. P and K) was carried out during the vegetative and generative growth phases in both above and underground parts of C. trochopteranthum. In addition to plant analysis, soil samples were taken from these localities and some physical and chemical analyses were carried out. Physical and chemical parameters of the soil supporting this taxa were also analysed.