Mükemmel iletken keyfi kesitli silindirik cisimler için regülerleştirilmiş T matrisi yöntemi
Regularized T matrix method for perfect electrically conducting cylindrical bodies with arbitrary cross-section
  1. Tez No: 845605
  2. Yazar: MEHMET EMİN GEÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, günümüzde elektrik mühendisliği ve matematik alanlarında çalışılan Genişletilmiş Sınır Koşulları (GSK) Yöntemi (sıfır alan yaklaşımı) dairesel silindirik cisimlere T Matrisi Yönteminin Regülerleştiricileri ile keyfi kesitli silindirlerden saçılma problemi için uygulanacaktır. Yok oluş teoremi (Extinction Theorem) yardımıyla bulunan integral denklemlerin Green Fonksiyonu ve Maxwell Denklemleri uyarınca T Matrisi Yöntemiyle iki boyutlu (2B) uygulamalardaki durumları incelenecektir. Araştırmada regülerleştiricilerin saçıcı silindir kesitlerinin kapsadığı ve kesitleri kapsayan daireleri üzerlerindeki değerlerinden yararlanılacaktır. Tersi alınan matrislerin koşul sayılarının (terse alınma duyarlılıklarının) belirli özelliklere sahip kesitler için önemli ölçüde azaldığı nümerik sonuçlar ve yorumlarıyla tartışmalı olarak sunulacaktır. Kullanılan yaklaşımın artıları ve eksilerinden bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
In this work, nowadays Extended Boundary Conditions (EBC) Method (null field approach), which has been studied in electrical engineering and mathematics, will be applied to circular cylindrical objects with the Regulators of the T-Matrix Method for the problem of scattering from cylinders of arbitrary cross section. The situations of integral equations found with the help of the extinction theorem in two dimensional (2D) applications will be examined with the T-Matrix Method in accordance with Green's Function and Maxwell's Equations. In this study, the values of the levelers on the circles covered by the scattering cylinder sections and on the circles covering the sections will be used. Numerical results and their interpretations will be discussed controversially, where the number of conditions (inversion sensitivities) of inverted matrices are significantly reduced for sections with certain properties. The pros and cons of approach used will be discussed.