Ortaokul öğrencilerinin informal ortamlarda fen deneyimlerinin çeşitli değişkenler bakımından incelenmesi
Examining middle school students' science experiences in informal environments in terms of various variables
  1. Tez No: 845613
  2. Yazar: SENA AKSAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA BAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin informal ortamlarda fen deneyimlerinin çeşitli değişkenler bakımından incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi 2021-2022 eğitim-öğretim yılı güz dönemi, Karaman ili'nde bulunan ortaokullarda öğrenim görmekte olan 1130 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak Ortaokul Öğrencileri İçin Fen Öğrenmeye Yönelik Öz-Yeterlik İnanç Ölçeği ve İnformal Ortamlarda Fen Deneyimi Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 21 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda ortaokul öğrencilerinin cinsiyeti, sınıf düzeyi, okul dışında en çok zaman geçirdiği ortam, elektronik cihazlarla geçirdiği süre, en uzun yaşamış olduğu yerleşim yeri ve okul türü değişkenlerinin informal ortamlarda fen deneyimleri üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ortaokul öğrencilerinin fen öğrenmeye yönelik özyeterlik toplam puanları ile informal ortamlarda fen deneyimleri toplam puanları ve ölçek alt boyutları arasında pozitif yönde düşük ve orta düzeyde anlamlı ilişkiler elde edilmiştir. Ortaokul öğrencilerinin informal ortamlarda fen deneyimleri ile fen öğrenmeye yönelik öz yeterlik inanç düzeyleri arasında da anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırma bulgularına göre; informal ortamlarda fen deneyimlerinin arttırılması amacıyla öğretmen ve velilere ilgili bilgilendirmelerin yapılması, öğretmen ve velilerin birlikte çalışması, öğrencilerin en fazla zaman geçirdikleri alanlarda informal öğrenmeye zemin oluşturacak imkanlara yer verilmesi gibi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine secondary school students' science experiences in informal environments in terms of various variables. The sample of the research consists of 1130 students studying in secondary schools in Karaman Province in the fall semester of the 2021-2022 academic year. The survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. Self-Efficacy Belief Scale for Learning Science for Secondary School Students and Science Experience in Informal Environments Scale were used as data collection tools. The collected data were analyzed using SPSS 21 program. As a result of the research, it was concluded that the variables of secondary school students' gender, grade level, the environment in which they spend most of their time outside of school, the time they spend with electronic devices, the place of residence where they have lived the longest, and the type of school have an impact on their science experiences in informal environments. Positive, low and medium level significant relationships were obtained between the total scores of secondary school students' self-efficacy for learning science and the total scores of science experiences in informal environments and the scale sub-dimensions. A significant relationship was also found between secondary school students' science experiences in informal environments and their self-efficacy belief levels for learning science. According to research findings; In order to increase science experiences in informal environments, suggestions such as providing relevant information to teachers and parents, working together between teachers and parents, and providing opportunities that will form the basis for informal learning in the areas where students spend the most time are presented.