Havacılık bölümleri öğrencilerinin havayolu tercihlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Konya ili karşılaştırmalı örneği
Determination of factors influencing the airline preferences of aviation department students: A comparative example from Konya province
  1. Tez No: 845615
  2. Yazar: AYÇA MEZDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Konya'daki üniversitelerde havacılık bölümlerinde eğitim gören üniversite öğrencilerinin havayolu tercihlerini belirleyen faktörleri ortaya koymak amaçlanmaktadır, böylece havacılık eğitimi alan üniversite öğrencilerinin bu bakış açısıyla anlaşılması ve literatüre katkı sağlaması hedeflenmektedir. İlk olarak faktörler uçuş öncesi, uçuş esnası ve uçuş sonrası olarak üçe ayrılmıştır. Uçuş öncesi faktörler bilet fiyatı, bilet rezervasyon ve satın alma kolaylığı, online check-in hizmeti, uçuş tarifesi, zamanında kalkış-iniş, havayolunun sunduğu hızlı check-in ve boarding hizmeti, havayolunun sunduğu VIP-CIP lounge hizmeti, havayolu imajı ve sık uçan yolcu programıdır. Uçuş esnası faktörler ise konfor, uçak içi eğlence sistemleri, uçak içi ikram hizmeti, uçak içi ikram hizmetinin kalitesi, hijyen faktörleri ve kabin personelinin nezaketidir. Uçuş sonrası faktörler bagaj teslim alma süresi, kayıp bagaj işlemleri, havayolu işletmesine erişebilirlik ve araç kiralama hizmetleridir. Çalışmada çevrimiçi anket tekniği ile 274 katılımcıya ulaşılmıştır. Faktör ortalamalarına bakıldığında uçuş öncesi en önemli faktörün bilet fiyatları olduğu görülmüştür. En düşük faktörün ise havayolunun sunduğu VIP-CIP lounge hizmeti olduğu sonucu elde edilmiştir. Uçuş esnasında ise en önemli maddelerin temizlik, hijyen ve kabin personel davranışı olduğu görülmüştür. En düşük faktörün ise uçak içi eğlence hizmetlerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Uçuş sonrasında ise en önemli faktörün kayıp bagaj işlemleri, hızlı çözüm sunması olarak belirlenmiş, en düşük faktörün ise uygun fiyatlı araba kiralama hizmeti olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to identify the factors influencing the airline preferences of university students studying aviation in Konya, thereby seeking to understand the perspective of university students with aviation education and contribute to the literature. Firstly, the factors are divided into three categories: pre-flight, in-flight, and post-flight. Pre-flight factors include ticket price, ease of ticket reservation and purchase, online check-in service, flight schedule, on-time departure-arrival, the airline's fast check-in and boarding service, VIP-CIP lounge service offered by the airline, airline image, and frequent flyer program. In-flight factors include comfort, in-flight entertainment systems, in-flight catering service, quality of in-flight catering service, hygiene factors, and courtesy of cabin staff. Post-flight factors include baggage delivery time, lost baggage procedures, accessibility to the airline carrier, and car rental services. The study reached 274 participants through online survey techniques. Looking at the factor averages, it was observed that the most important pre-flight factor is ticket prices. The lowest-rated factor was the VIP-CIP lounge service offered by the airline. During the flight, cleanliness, hygiene, and cabin staff behavior were identified as the most important factors, while the lowest-rated factor was in-flight entertainment services. After the flight, the most important factor was determined to be the efficiency of lost baggage procedures, while the lowest-rated factor was affordable car rental services.