Üniversite öğrencilerinde finansal okuryazarlık düzeyinin belirlenmesi: Erzincan Üniversitesi örneği
Determining financial literacy level of university students: Erzincan University sample
  1. Tez No: 448516
  2. Yazar: LÜTFÜ TUĞRUL MEVSİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞULE YÜKSEL YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Finansal okuryazarlık, bireylerin temel ekonomik ilkeleri anlaması ve ekonomik gelişmeleri yorumlayarak daha etkin finansal kararlar alabilmesi ve doğru finansal araçlara yönelebilmesi için sahip olması gereken finansal bilgi, beceri, tutum ve davranışlardır. Finansal okuryazarlık kavramının günümüzde yaşanan gelişmeler önemini arttırmaktadır. Toplumun geleceğini temsil eden üniversite öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeyinin yüksek olması gerekmektedir. Bu çalışmada Erzincan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Sivil Havacılık Yüksekokulu öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin tespiti ve finansal okuryazarlığın demografik özelliklerle ilişkisini ölçmek amacıyla öğrencilere anket uygulanmıştır. Çalışmada 476 kişilik bir örneklem kullanılmıştır. Çalışma sonunda öğrencilerin finansal okuryazarlık genel başarı düzeyi %59 olarak bulunmuştur. Erkek öğrenciler kadın öğrencilere göre daha başarılı olmuştur. Kredi kartı ve internet bankacılığı kullanımının finansal okuryazarlık düzeylerinde olumlu etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Ankete katılan bölümler arasında en başarılı bölüm İşletme bölümü olurken en başarısız bölüm ise Sosyal Hizmet bölümü olmuştur.
Özet (Çeviri)
The financial literacy level is financial information, skill, attitude and behaviour that is necessary for the understanding of the primary economic principles of individuals and the taking more effective financial decisions by interpreting the economic developments and the converging to the accurate financial instruments. The present developments increase the importance of the term of financial literacy. The financial literacy level should be high among the university students who are the representatives of the future of society. In order to the determination of financial literacy level of the students and the relationship between the financial literacy and the demographic features, to the students of Erzincan University The Faculty of Economics and Administrative Sciences and The Civil Aviation School are conducted a poll in this study. It is found as 59% the level of overall success of the financial literacy level of the students at the end of study. Male students are more successful than female students. The positive effects of the usage of credit card and internet banking emerge on the financial literacy level. The most successful department which is participated in the survey is Business Administration whereas the most unsuccessful department is Social Service department.