Evli bireylerin bağlanma stilleri, öz şefkat düzeyleri ve kişiler arası duygu düzenleme süreçleri arasındaki ilişkinin, evlilik kalitesi üzerindeki yordayıcı gücü
The predictive power of the relationship between attachment styles, self-compassion levels, and interpersonal emotion regulation processes of married individuals on marriage quality
  1. Tez No: 845621
  2. Yazar: DİLEK YALÇINSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Aile danışmanlığı hizmetlerinin sunulmasında bağlanma stilleri, öz şefkat farkındalığı, kişiler arası duygu düzenleme becerileri kavramlarını içeren müdahalelerin geliştirilmesi önemlidir. Bu araştırmada; evli bireylerin bağlanma stilleri, öz şefkat düzeyleri ve kişiler arası duygu düzenleme süreçleri arasındaki ilişkinin, evlilik kalitesi üzerindeki yordayıcı gücü incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yapılmıştır. Çalışma grubu 18 yaş ve üzerindeki evli bireyleri kapsamaktadır. Araştırmada veri elde etmek amacıyla Demografik Bilgi Formu, Evlilik Kalitesi Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Öz-Anlayış Ölçeği ve Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde alt amaçlara uygun olarak, verilerin parametrik olup olmama durumlarına göre veriler değerlendirilmiştir. Çalışma grubundaki bireylerin veri toplama araçlarına verdikleri cevaplar incelendiğinde; şefkat, birliktelik ve bağlanma özelliklerinin evlilik kalitesini önemli ölçüde etkilediği saptanmıştır. Ayrıca olumlu duyguları arttırma ve bakış açısı edinme özellikleri ile evli bireylerin duygu düzenleme becerileri arasında kuvvetli bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Çalışma grubundaki 18-24 yaş grubu katılımcılar, 55 ve üzeri yaş grubu katılımcılara göre evlilik ilişkilerinde tartışmayı daha fazla tercih etmektedirler. Benzer şekilde geliri az olan katılımcılar partnerleri ile daha fazla tartışmaktadırlar. Çocuğu olmayanların evlilik kalitesi, fazla çocuğa sahip olanlara göre daha yüksektir. Evlilik ilişkilerinde kaçınmacı ve kaygılı bağlanma; ilköğretim düzeyindeki katılımcılarda ve geliri az olanlarda daha fazladır. Geliri az olan katılımcıların öz-şefkat düzeyleri daha fazladır. Çalışmanın sonunda aile danışmanlığı uygulamalarında yetişkinlerin bağlanma stilleri, öz şefkat farkındalığı, kişiler arası duygu düzenleme kavramları hakkında psikoeğitim yapılmasına yönelik öneriler sunulmuştur. Bu çalışmanın aile danışmanlığı alanında çalışan profesyonellere önemli oranda bilgi altyapısı oluşturacağı öngörülmektedir. Anahtar Kelimeler Bağlanma stilleri, öz şefkat, duygu düzenleme, evlilik kalitesi
Özet (Çeviri)
In providing family counseling services; Interventions that include the concepts of attachment styles, self-compassion awareness, and interpersonal emotion regulation skills are very important. In this study; The predictive power of the relationship between married individuals' attachment styles, self-compassion levels and interpersonal emotion regulation processes on marital quality was examined. The research was conducted in the relational screening model. The study group includes married individuals aged 18 and over. In order to obtain data in the research,“Demographic Information Form”,“Marriage Quality Scale”,“Experiences in Close Relationships Inventory-II”,“Self-Compassion Scale”and“Interpersonal Emotion Regulation Scale”were applied. In accordance with the sub-objectives in the analysis of the data, the data were evaluated according to whether the data was parametric or not. When the answers given by the individuals in the study group to the data collection tools are examined; It has been determined that compassion, togetherness and attachment characteristics significantly affect the quality of marriage. Additionally, it has been determined that there is a strong relationship between the characteristics of increasing positive emotions and gaining perspective and the emotion regulation skills of married individuals. Participants in the 18-24 age group in the study group prefer discussion in marital relationships more than participants in the 55 and above age group. Similarly, participants with low income argue more with their partners. The marriage quality of those who do not have children is higher than those who have more children. Avoidant and anxious attachment in marital relationships; It is higher among participants at primary school level and those with low income. Participants with low income have higher levels of self-compassion. At the end of the study, suggestions were made for providing psychoeducation about adults' attachment styles, self-compassion awareness, and interpersonal emotion regulation concepts in family counseling practices. This study; It is anticipated that it will create a significant information infrastructure for professionals working in the field of family counseling. Keywords Attachment styles, self-compassion, emotion regulation, marital quality