Konya İç Kalesi'nin fiziki ve sosyal yapısı
Physical and social structure of Konya Castle
- Tez No: 845620
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KÜÇÜKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Konya İç Kalesi'nin Fiziki ve Sosyal Yapısı olarak belirlenen tez konusunda, Türk Dönemi'nde Konya İç Kalesi'ndeki şehirleşme ve iskân durumunu inceleyerek, Alaeddin Tepesi'nin merkezi konumunu vurgulayacak, yapılaşmanın tarihî sürecini ortaya koyacaktır. Bu tez iki bölümden oluşmaktadır. Ana kaynağı arşiv kayıtlarıdır. Tezin birinci bölümü Konya'nın tarihçesini ve şehrinin Alaeddin Tepesi merkezli fiziki yapılanması ve şehri koruyan savunma yapılarına ilişkin bilgi verilmiştir. Konya'da Alaeddin Tepesi Merkezli Fiziki Yapılanma başlıklı birinci bölümde Alaeddin Tepesi'ndeki Konya Şehrini Koruyan Savunma Yapıları altında“Gevale Kalesi”,“Alaeddin Tepesi'ni saran iki sur”,“Ahmedek Kalesi”olarak üç başlıkta incelenmiştir. Bu bölümde Konya şehrinin fiziki yapısı ise,“Konya İç Kalesi'ndeki Mahalleler”,“İç Kale'de Cadde, Sokak ve Sur Kapıları”,“İç Kale'de Suyun Temini”ve“İç Kale'de Dinî, İdarî ve Kültürel Yapıları”başlığı da kendi içerisinde“Müslümanlara Ait Dinî Yapılar”ve“İç Kale'de Hristiyanlara Ait Dinî Yapılar”olarak ayrılmıştır. İç Kale'deki fiziki yapılanma içerisinde olan“Eğitim Kurumları”,“İç Kale'deki İmalathane ve Ticarî Yapılar”,“İç Kale'nin Hemen Dışındaki Ticarî Yapılar”ve“Meydanlar ve Yeşil Alanlar”olarak on başlık altında incelenmiştir. İkinci bölümün konusu, Konya“İç Kale'de Sosyal Hayat”başlığı altında incelenmiştir. Bu bölümde Konya İç Kale suru içerisinde yaşayan sakinlerin şehirli olma bilinçleri, toplumsal düzen kurallarına uygun biçimde mahalle yaşantısına etkileri ve sosyal hayattaki ilişkileri incelenmiştir. Bu bölümde sosyal hayatta dair ilişkiler,“İç Kale'de Müslüman ve Gayrimüslimler”,“İç Kale'deki Mahallelilerin Demografik Yapısı”mahalle kültürü, Müslüman ve Gayrimüslim toplumun bir arada yaşamasına dair bilgiler bu başlık altında incelenmiştir. Sosyal bir kurum olan vakıflar ise“İç Kale'de Vakıflar”başlığında işlenmiştir. Sosyal hayat içerisinde aile oluşumuna dair değerlendirmeler,“Konya İç Kale'de Aile”başlığı altında evlilik, nişan, nafaka, mihr, boşanma, vasi ve miras konuları incelenmiştir. Toplumun düzenini bozan evlilik dışı ilişkiler, taciz, darp, küfür, hırsızlık, öldürme ve yaralama konuları“İç Kale'de İşlenen Suçlar”, başlığı altında ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler Konya, iç kale, alaeddin tepesi, sosyal hayat, iskân
Özet (Çeviri)
On the subject of the thesis, which is determined as the Physical and Social Structure of Konya Inner Castle, it will examine the urbanization and settlement situation in Konya Inner Castle in the Turkish Period, emphasize the central position of Alaeddin Hill, and reveal the historical process of construction. This thesis consists of two parts. Its main source is archive records. The first part of the thesis gives information about the history of Konya and the physical structure of the city centered on Alaeddin Hill and the defensive structures protecting the city. In the first section titled Physical Structuring Based on Alaeddin Hill, it was examined under three headings:“Gevale Castle”,“Two walls surrounding Alaeddin Hill”and“Ahmedek Castle”under the Defense Structures Protecting the City of Konya on Alaeddin Hill. In this section, the physical structure of the city of Konya is“Neighborhoods in the Konya Inner Castle”,“Avenue, Street and Wall Gates in the Inner Castle”,“Water Supply in the Inner Castle”and“Religious, Administrative and Cultural Structures in the Inner Castle”. The title is divided into“Religious Buildings Belonging to Muslims”and“Religious Buildings Belonging to Christians in the Inner Castle”. It was examined under ten headings as“Educational Institutions”within the physical structure in the Inner Castle,“Manufactories and Commercial Buildings in the Inner Castle”,“Commercial Buildings Just Outside the Inner Castle”and“Squares and Green Areas”. The subject of the second part is examined under the title“Social Life in the Inner Castle”, Konya. In this section, the urban consciousness of the residents living within the Konya Inner Castle walls, their effects on neighborhood life in accordance with the rules of social order, and their relationships in social life are examined. In this section, relations in social life,“Muslims and Non-Muslims in the Inner Castle”,“Demographic Structure of the Neighborhood Residents in the Inner Castle”, neighborhood culture, and information about the coexistence of the Muslim and non-Muslim communities are examined under this heading. Foundations, which are social institutions, are discussed under the title“Foundations in the Inner Castle”. Evaluations on family formation in social life, marriage, engagement, alimony, dowry, divorce, guardianship and inheritance issues were examined under the title“Family in Konya Inner Castle”. Issues such as extramarital affairs, harassment, assault, swearing, theft, killing and wounding that disrupt the social order are discussed under the title of“Crimes Committed in the Inner Castle”. Keywords Konya, citadel, alaeddin hill, social life, settlement