Yahudiliğin aile, cinsellik ve cinsel eğilimlere bakışı
Judaism's perspective on family, sexuality and sexual tendencies
  1. Tez No: 845638
  2. Yazar: SEVİLAY AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÖREGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Yahudiliğin aile, cinsellik ve cinsel eğilimlere bakışı incelenmektedir. Araştırma konuları Yahudiliğin kutsal metinleri üzerinden incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden arşiv araştırması/belge tarama yöntemi ve betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Yahudilik ataerkil bir yapıyı teşkil etmektedir ve bu bağlamda kadının asli görevinin iyi bir eş ve iyi bir anne olması gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle kadının sosyal ve toplumsal hayattaki yeri bu görev etrafında şekillenmekte ve ibadet hayatına katılımlarında özellikle biyolojik farklılıkların etkisi görülmektedir. Aile kurumunu doğrudan etkilemesi sebebiyle farklı cinsel eğilimler de çalışmanın konusu olmaktadır. Bu konu Yahudiliğe göre meşru olan ve meşru olmayan cinsel eğilimler olmak üzere iki ayrı gruba ayrılmaktadır. Meşru olan cinsel eğilim, düz ilişki olarak adlandırılmakta olan heteroseksüelliktir. Meşru olmayan cinsel eğilimler ise homoseksüellik, ensest ilişki, zoofili ve transvestik fetişizmdir. Yine aile kurumunu doğrudan etkilemekte olan cinsel korunma yöntemleri ise doğal, ilaçla, bariyer ve geleneksel yöntemler olmak üzere dört başlıkta incelenmektedir. Genel anlamda meni israfı olup olmadığına bakılarak ve kişinin çocuk doğurmasına ve hamile kalmasına engel olan fiziksel ve psikolojik durumlar ele alınarak kullanımına izin verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Judaism's view of family, sexuality and sexual tendencies is examined. Research topics were examined through the sacred texts of Judaism. In the research, archive research/document scanning method and descriptive analysis technique, which are among the qualitative research methods, were used. Judaism constitutes a patriarchal structure, and in this context, it has emerged that the primary duty of a woman is to be a good wife and a good mother. For this reason, women's place in social and community life is shaped around this task, and the impact of biological differences is especially evident in their participation in prayer life. Different sexual tendencies are also the subject of the study because they directly affect the family institution. According to Judaism, this issue is divided into two separate groups: legitimate and illegitimate sexual tendencies. The legitimate sexual orientation is heterosexuality, also called straight intercourse. Illegitimate sexual tendencies are homosexuality, incest, zoophilia and transvestic fetishism. Sexual protection methods, which also directly affect the family institution, are examined under four headings: natural, drug, barrier and traditional methods. In general, its use is allowed by checking whether there is any waste of semen and by considering the physical and psychological conditions that prevent the person from giving birth to a child and becoming pregnant.