Jewish women's place or displacement in Bread Givers and The Romance Reader: Escaping otherness by overcoming the faöily boundaries
Yahudi kadının Bread Givers ve The Romance Reader adlı eserlerdeki yeri ve yersizliği: 'Ötekilik' ten kaçmak için aile bağlarını aşması
- Tez No: 89647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLSEN GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET ABD' deki Yahudi göçmenler iki tür“ötekilik”ten yakınmışlardır. Kıta'daki ilk“ötekilik”duygusu Amerikalıların, Yahudi kültür ve düşünce yapılarını tanımayan tutumları yüzünden gelişmiştir. Bu bağlamda“ötekilik”problemi o dönemde yaşamsal önemi olan Amerikalılaşma süreci içinde aşılmıştır. Diğer anlamda vxötekilik“, kadının zeka kapasitesini görmezden gelen ve onlara sadece kız evlat, eş ve anne rolleri vermenin yanısıra, ailelerini ve erkeklerin dini çalışmalarını destekleyen emekçilik görevini veren Yahudiliğin ataerkillik düzeninden kaynaklanır. Aile, ataerkilliğin cinsel rollerinin benimsetildiği, korunduğu ve savunulduğu ilk kurum olduğu için cinsiyeti ve etnik kökeni ile wöteki”leşmek istemeyen kadın bağımsız bir birey olmak için çareyi aileyi terk etmekte bulur. Yezierska'nm Bread Givers adlı eseri babasının zorbalığına isyan eden Yahudi göçmen bir ailenin kızını anlatır. Ataerkil düzene boyun ermiş annesinin ve ablalarının mutsuzluklarına ve çaresizliklerine tanık olan kahraman kendisine öngörülen geleneksel rolleri red eder ve sadece erkeklere ayrılmış olan öğrenciliği seçer.. Abraham' in The Romance Reader adlı eseri kendini bütünü ile yabancı etkilerden izole etmiş Yahudiliğin bir alt kültürü olan Hasidik toplumunda geçer. Öykü yabancı toplumu sadeceromantik kitaplardan tanıyıp, ona ulaşmak için Hasidik toplumun kısıtlamalarından kaçmaya çalışan bir kızı anlatır. iki öyküde de kahramanlar“ötekilik”ten kaçmak için ailelerini terk ederler ama başarı şansları, güçleri ve yaşam deneyimlerine bağlantılıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Jewish immigrants in the USA have suffered from two kinds of“otherness”. Their first sense of“otherness”in the Continent has developed by the Gentile attitude of nonrecognition towards their culture and mentality. This problem of“otherness”have been overcome partly by a process of Americanization which has been essential to their survival. The other sense of“otherness”lies in the patriarchal order of Judaism that ignores the women' s mental capacity and only allocates them the roles that they can perform as daughters, wives and mothers and as well as“bread givers”who earn a living in order to support their family and the Torah studies of men. As these patriarchal gender roles are firstly imposed and preserved in the family, the woman who does not want to be“other”ed with her gender and ethnicity should escape from her family to be an autonomous individual. Bread Givers by Yezierska is about the youngest daughter of a Jewish immigrant family who revolts against her father's tyranny. By witnessing the sorrows of her mother and her elder sisters who submits to the patriarchal order, she rejects the traditional roles given to her and chooses the path of learning which is only allocated to the men. The Romance Reader of Abraham takes place in the Chassidic society which is completely segregated from anyGentile influence. The story is narrated by the oldest daughter of a rabbi, who wants to get away from the restrictions that block her way to the romantic world of the Gentile. In both stories, the protagonists leave their families so as to escape the“otherness”but their chances of success is closely linked to their experience and strength.