Tevrat, İnciller ve Kuran-ı Kerim'e göre aile kavramı
The family in the Old Testament, New Testament and Qur'an
  1. Tez No: 306376
  2. Yazar: ZEYNEL ABİDİN ATAŞALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAMZA KARAOĞLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Aile, toplumun en küçük birimi ve onun temel taşıdır. Tarihi süreç içerisinde yer alan hemen hemen tüm din ve geleneklerde aileye önem verilmesi, onun insan hayatı için zaruri olduğu sonucunu oluşturmuştur. Diğer gelenek ve dinlerin yanında üç ilahi din olan Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam'ın kutsal kitaplarının aileye bakışları ayrı bir önem arz etmektedir.Yahudiliğin kutsal kitabı sayılan Musa'nın beş kitabıyla beraber tarih içerisinde oluşan diğer eserleri de kapsayan Tevrat'ta kadına çok da değer verilmeyen geleneksel ataerkil aile yapısı dikkat çekicidir. Ayrıca Yahudilik evlenmeyi emretmiş fakat zaman içerisinde bazı Yahudi toplumlarda oluşan drahoma geleneği nedeniyle bazı Yahudi fakir kızların evlenme güçlüğü yaşadığı görülmüştür. Hıristiyanlığın kutsal kitabı sayılan, İnciller'e bakıldığında ise kadın hakkında oluşan bu olumsuz durumun devam ettirildiği ve kadının işlediği günah sebebiyle her ferdin günahkar olarak dünyaya geldiği düşüncesinin hakim olduğu görülmektedir. Ayrıca İncillerin birçok yerinde bekar kalmanın teşvik edilmiş olması ve boşanmanın yasaklaması, sonraki dönemlerde oluşan ahlaki yozlaşmanın sebebi olarak gösterilmiştir.İslam dininin kutsal kitabı olan Kuran-ı Kerim ise aile kurumuna çok büyük bir değer vermiş ve onun korunması için gerekli kuralları da tüm ayrıntılarıyla ifade etmiştir. Ayrıca diğer ilahi dinlerin iddia ettiği gibi ilk günahın sorumluluğunu yalnızca kadına yüklememiş, erkek ve kadının müşterek günahı olduğunu vurgulayarak kadın haklarının gözetilmesi hususundaki hassasiyeti daha yaratılıştan itibaren göstermiş ve devam ettirmiştir.
Özet (Çeviri)
The family is the smallest unit of the society and its fundemantal stone. That the people attributed an importance to the family almost in all of the religions and traditions formed the result that it is very necessary for the life of human. Beside the other traditions and the religions, the regards about the family of these holy books of Judaism, Christianity and Islam are also very important. In the Old Testament, regarded as the holy book of Judaism and covering his five books and all the other works of formed throughout history, the traditional patriarchial family structure, which doesn?t give value to women is very noticable. Moreover, Judaism ordered the marriage but because of the tradition of Drahoma formed in some Jewish societies in time, it turned out that some poor Jewish girls experienced difficulty to get married.When we examine the New Testament accepted as the holy book of Christianity it can be said that this negative situation about the women continued and that each individual came to the world as sinful because of the sin which the woman committed is seen to be dominant. Moreover, that being single was encouraged a lot of sections of the New Testament and the prohibition of getting divorced were demonstrated as the reason of ethical deterioration appearing in the next periods.The Holy Qur?an, the holy book of Islam, attributed great value to the family foundation and it expressed all of the necessary rules for protecting it in an eloborate way. Besides it didn?t charge the responsibility of the first sin on only women, but it also emphasized that it was the common sin of both man and woman. What is more, it demonstrated the sensibility for fulfilling the rights of women since the creation and it continued in this way.