Et işleme endüstrisi atıksularının heterojen elektro fenton prosesi ile arıtımında MWCNT-Mn3O4/Fe3O4/CeO2 katalizörünün etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficiency of MWCNT-Mn3O4/Fe3O4/CeO2 catalyst in the treatment of meat processing plant wastewater with heterogeneous electro fenton process
- Tez No: 845704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA ÖZTÜRK, DOÇ. DR. HİLAL ÇELİK KAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde, et işleme endüstrilerinde ortaya çıkan atıksulardan Heterojen Elektro Fenton (HEF) prosesi ile KOİ giderimi amaçlanmıştır. MWCNT-Mn3O4/Fe3O4/CeO2 HEF katalizörü olarak kullanılmıştır. Katalizör XRD, FT-IR, XPS, Zeta potansiyeli ve DLS, BET, SEM/EDX ve TEM analizleri ile karakterize edilmiştir. Katalizörün ortalama partikül boyutu 4.5 nm, zeta potansiyeli ise -22.84 mV olarak belirlenmiştir. Nanopartiküllerin MWCNT yüzeyine homojen dekore edildiği ancak kısmi agglomerasyonların olduğu tespit edilmiştir. FTIR ve XPS analizleri ile katalizörün kimyasal bağ yapıları ve metal oksit nanopartiküllerin valans elektron durumları doğrulanmıştır. Katalizörün BET yüzey alanı 52.80 m²/g olarak, gözenek hacmi ise 0.103653 cm³/g olarak belirlenmiştir. Proses koşullarının numerik optimizasyonu Cevap Yüzey Yöntemi (CYY) yöntemi ile sağlanarak model uygunluğu araştırılmıştır. Kuadratik modelin regresyon katsayısı (R2) 0.9894 olarak bulunmuştur. Deneysel olarak elde edilen veriler ile tahmini değerler yakın bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is purposed to remove COD from wastewater generated in meat processing industries with the Heterogeneous Electro Fenton process. MWCNT-Mn3O4/Fe3O4/CeO2 was used as Heterogeneous Electro Fenton catalyst. The catalyst was analyzed by XRD, FT-IR, XPS, Zeta potential and DLS, BET, SEM/EDX and TEM methods. The average particle size of the catalyst was determined as 4.5 nm and the zeta potential was determined as -22.84 mV. It was determined that the nanoparticles were decorated homogeneously on the MWCNT surface, but there were partial agglomerations. The chemical bond structures of the catalyst and valence electron states of the metal oxide nanoparticles were confirmed by FTIR and XPS analyses. The BET surface area of the catalyst was determined as 52.80 m²/g and the pore volume was determined as 0.103653 cm³/g. Numerical optimization of process conditions was achieved using the Response Surface Method (RSM) and model suitability was investigated. Regression coefficient (R2) of the quadratic model was found to be 0.9894. Actual values and predicted values were found to be close.