Yoğun bakımda yatan kritik hastalarda anemi gelişimindeki risk faktörlerinin incelenmesi
Examining risk factors in the development of anemia in critically ill patients in intensive care
- Tez No: 845706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Anemi , dünya popülasyonunun üçte birini etkileyen önemli bir sağlık sorunudur.Özellikle yoğun bakımda yatan kritik hastalarda yatışları sırasında gelişen aneminin , hastaların mortalite ve morbiditesini etkilediği bir çok çalışmada gösterilmiştir.Biz bu çalışmamızda Ankara Şehir Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde yatan ; yoğun bakıma yatışları sırasında anemileri olmayıp , en az 72 saat yoğun bakım ünitesinde yatışı olup , sonrasında anemi gelişen hastalarda altta yatan nedenleri sosyo-demografik olarak incelemeyi ve bu inceleme sonucu ile altta yatan etiyolojik nedenler ile bu nedenlere yönelik tedavi protokollerine ışık tutmayı hedefledik. GEREÇ VE YÖNTEM: Tek merkez, retrospektif-gözlemsel olarak yapılan bu çalışmamıza SBÜ Ankara Bilkent Şehir Hastanesi 2 ve 3. basamak Yoğun Bakım Üniteleri'nde yatmış,yatışları ve yatışlarının ilk 72 saatinde anemi gelişmemiş olup 72 saat sonrasında anemi gelişen kritik hastalardan kriterlerimize uygun 179 hasta dahil edildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen ve yatışlarının ilk 72 saatinde anemi gelişmemiş olup sonrasında anemi gelişimi gözlenen 179 hastanın %50,8'kadın (n=90), %49,7'si (n=89) erkek hasta idi. Katılımcıların yaş ortalaması 71.47±15,17 yıl olup hastaların %71,6'sı 65 yaş ve üzerinde idi. Hastalarda anemiye kabul edilen gün alınan kanlardaki ortalama hemoglobin değeri 13.84±1.01 idi. Dahil edilen hastalara eşlik eden kronik komorbid hastalıklar en sık HT (%53,6), KAH (%40,2), DM (%32,4), malignite (%27,5) ve KBH (%16,2) olurken tüm hastaların %84,4'ünde enfeksiyon mevcuttu (İYE %34,1, pnömoni %24,6). Enfeksiyon tanısı olanlar hastalarda anemi başlangıç günleri daha geç bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: Anemia is an important health problem affecting one third of the world's population. It has been shown in many studies that especially anemia developing during hospitalization in critically ill patients in the intensive care unit affects the mortality and morbidity of the patients. We aimed to analyze the underlying causes socio-demographic in patients who did not have anemia during their hospitalization in the intensive care unit, who were hospitalized in the intensive care unit for at least 72 hours and who developed anemia afterwards, and to shed light on the underlying etiological causes and treatment protocols for these reasons with the result of this examination. MATERIALS AND METHODS: This single-center, retrospective observational study included a total of 179 patients meeting our criteria who had been admitted to the 2nd and 3rd level Intensive Care Units at SBÜ Ankara Bilkent City Hospital. These patients did not develop anemia during the first 72 hours of their admission but developed anemia after 72 hours. RESULTS: Of the 179 patients included in the study, who did not have anemia in the first 72 hours of their hospitalization but later developed anemia, 50.8% were female (n=90), and 49.7% were male (n=89). The average age of the participants was 71.47±15.17 years, with 71.6% of the patients being 65 years and older. The mean hemoglobin level in the blood samples taken on the day of admission for anemia in the included patients was 13.84±1.01 g/dL. Among the chronic comorbid conditions accompanying the patients, the most common were hypertension (53.6%), coronary artery disease (40.2%), diabetes mellitus (32.4%), malignancy (27.5%), and chronic kidney disease (16.2%). In all patients, 84.4% had an infection (urinary tract infection 34.1%, pneumonia 24.6%). Patients with infection were found to develop anemia later (p0.05).