Sistemik İmmün-İnflamatuar İndeks (Sİİ) ile 24 saatlik holter kaydında prematür ventriküler kompleks sıklığı arasındaki ilişki
Relationship between Systemic Immune-Inflammatory Index (SII) and the burden of premature ventricular complex in 24-hour holter recording
  1. Tez No: 845737
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAÇ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Prematür ventriküler kompleks (PVK) erişkin yaş grubunda Holter ve 12-derivasyonlu elektrokardiyografi (EKG) kayıtlarında sıklıkla karşılaşılan artmış kardiyovasküler mortalite ve morbidite ile ilişkili bir ritim bozukluğudur. PVK'sı olan hastalar tamamen asemptomatik olabildikleri gibi bazı hastalarda PVK ile indüklenen kardiyomiyopati (PİK) gelişebilir. PİK gelişiminde en önemli risk faktörü PVK yüküdür. Holter monitörizasyonu klinikte aritmi tespiti, sıklığı, süresi ve semptomları değerlendirmede yararlı bir yöntemdir. PVK'sı olan hastalarda risk değerlendirilmesinde ve tedavi monitörizasyonu için holter monitörizasyonu yapılmaktadır. Daha önce yapılan çalışmalar ile PVK sıklığı ve inflamasyon arasında ilişki olduğu gösterilmiştir. Sistemik immün inflamatuar indeks (Sİİ) son yıllarda daha çok araştırılan tam kan sayımı (TKS) sonucunda hesaplanan (nötrofil x platelet / lenfosit) çeşitli malignite, koroner arter hastalığı, hipertansiyon gibi hastalıklarda ile ilişkisi ortaya konmuş sistemik inflamatuar cevap belirtecidir. Çalışmamızın amacı, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı polikliniğinde aritmi ön tanısı ile değerlendirilen ve 24 saat Holter monitörizasyonu yapılan hastalarda Sİİ ve PVK yükü arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışma Planı: Çalışmamıza 1 Ocak 2022–1 Ocak 2023 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı polikliniğine aritmi ön tanısı konularak 24 saat holter monitörizasyonu planlanan, dahil edilme ve dışlanma kriterlerine göre 195 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların anamnezleri, fizik muayene bulguları ve demografik bilgileri hastane sistemine eksiksiz olarak kaydedilmiştir. Çalışmamıza daha önce herhangi bir kronik hastalığı, kronik ilaç kullanım öyküsü, aktif enfeksiyon bulgusu olmayan, orta veya ciddi Covid-19 pnömonisi öyküsü olmayan hastalar dahil edilmiştir. Hastalara merkezimizde mevcut olan 3 kanalda holter kaydı yapabilen cihazlar ile 24 saat holter monitörizasyonu yapılmıştır. 24 saatlik monitörizasyonda 1.000 vuru/gün altında PVK'sı olan hastalar grup 1, 1.000-10.000 vuru/gün olan hastalar grup 2, 10.000 ve üzeri vuru/gün olan hastalar grup 3 olarak gruplandırılmıştır. Hastaların TKS sonucu hastanemiz veri depolama sistemi üzerinden edinilmiştir. Diğer çalışmalarda önerildiği şekliyle Sİİ: ୬ö୲୰୭୤୧୪ ୱୟ୷నୱన ୶ ୮୪ୟ୲ୣ୪ୣ୲ ୱୟ୷నୱన ୪ୣ୬୤୭ୱ୧୲ ୱୟ୷నୱన olarak hesaplanmıştır. İstatistiksel olarak p değerleri 0.05'den küçük ise anlamlı kabul edilmiştir. iii Bulgular: Hasta grupları arasında Sİİ değeri grup 3 de grup 1 ve grup 2 ye göre daha yüksek saptanmıştır ve bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı tespit edilmiştir (P:
Özet (Çeviri)
Objectives: Premature ventricular complex is a rhythm disorder associated with increased cardiovascular mortality and morbidity that is frequently encountered in Holter and 12-lead electrocardiography recordings in the adult age group. While patients with premature ventricular complex may be completely asymptomatic, some patients may develop premature ventricular complex induced cardiomyopathy. The most important risk factor in the development of premature ventricular complex induced cardiomyopathy is premature ventricular complex load. Holter monitoring is a useful method in the clinic to detect arrhythmia, evaluate its frequency, duration and symptoms. Holter monitoring is performed for risk assessment and treatment monitoring in patients with premature ventricular complex. Previous studies have shown that there is a relationship between premature ventricular complex frequency and inflammation. Systemic immune inflammatory index is a systemic inflammatory response marker calculated as a result of complete blood count (neutrophil x platelet / lymphocyte), which has been researched more in recent years and has been shown to be associated with diseases such as various malignancies, coronary artery disease and hypertension. The aim of our study is to investigate the relationship between systemic immune inflammatory index and premature ventricular complex burden in patients evaluated with a preliminary diagnosis of arrhythmia and 24-hour Holter monitoring at the Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine Department of Cardiology outpatient clinic. Methods: In our study, 195 patients who were diagnosed with arrhythmia and planned to undergo 24-hour Holter monitoring at the Cardiology Department of Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine Hospital between January 1, 2022 and January 1, 2023, were included according to the inclusion and exclusion criteria. The anamnesis, physical examination findings and demographic information of the patients included in the study were completely recorded in the hospital system. Patients who had no previous chronic disease, no history of chronic drug use, no signs of active infection, and no history of moderate or severe Covid-19 pneumonia were included in our study. Patients were monitored 24 hours a day with devices capable of recording holter on 3 channels available in our center. Patients with premature ventricular complex below 1,000 bpm in 24-hour monitoring were grouped as group 1, patients with 1,000-10,000 bpm/day were grouped as group 2, and patients with 10,000 or more bpm/day were grouped as group 3. The patients' complete blood count results were obtained through our hospital's data storage system. Systemic immune inflammatory index as suggested in other studies; It was calculated as: the number of neutrophils ୶ the number of platelets the number of lymphocytes . It was considered statistically significant if P values were less than 0.05. Results: Among the patient groups, systemic immune inflammatory index was found to be higher in group 3 than in groups 1 and group 2, and this difference was found to be statistically significant (P: