Primer hiperparatiroidizmde paratiroidektominin inflamatuar ve kardiyovasküler risk parametreleri üzerindeki etkilerinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of the effects of parathyroidectomy on inflammatory and cardiovascular risk parameters in primary hyperparathyroidism
- Tez No: 967165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA YENER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Yüksek parathormon ve serum kalsiyum düzeylerinin sistemik inflamasyonu uyararak ve inflamatuar süreçleri şiddetlendirerek kardiyovasküler hastalık riskini arttırıcı rol oynayabilmekte olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda, primer hiperparatiroidizm tanılı hastalarda tek küratif tedavi seçeneği olan paratiroidektomi sonrası sistemik inflamasyon ve kardiyovasküler risk belirteçlerinin 6 ay içindeki değişiklikleri kıyaslanarak paratiroidektominin primer hiperparatiroidizmde gözlenen sistemik inflamasyon ve kardiyovasküler hastalık riski üzerine etkisinin değerlendirilmesi planlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada 2020-2025 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurarak primer hiperparatiroidizm tanısı alan 45 hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Yüksek serum kalsiyum, eş zamanlı yüksek/normal parathormon seviyeleri ve yüksek 24 saatlik idrar kalsiyum atılımı (>100 mg/gün) ile primer hiperparatiroidi tanısı doğrulanan, başarılı paratiroidektomi operasyonu sonrası serum kalsiyum ve parathormon düzeyleri normale dönen, operasyon öncesi ile postoperatif ilk 6 ay içinde laboratuvar verilerine ulaşılabilen hastalar çalışmamıza dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, operasyondan önce ve sonraki hemogram ve biyokimyasal test sonuçları (serum kalsiyum, parathormon, yüksek yoğunluklu lipoprotein ve trigliserid düzeyleri) ve sistemik inflamasyon ile kardiyovasküler risk belirteçlerine ait veriler [ortalama trombosit hacmi (MPV), nötrofil-lenfosit oranı (NLO), trombosit-lenfosit oranı (PLO), monosit-HDL oranı (MHO), sistemik immun inflamatuar indeks (SII), plazma aterojenik indeks (AIP)] kaydedilmiştir. Bu parametreler operasyon öncesi ve sonrası olarak karşılaştırılmış; serum kalsiyum ve parathormon düzeyleri ile ilişkisi incelenmiştir. BULGULAR: Çalışmaya katılan 45 primer hiperparatiroidizm hastasının [37 kadın (%82,2); 8 erkek (%17,8)] tümünde cerrahi sonrası kalsiyum metabolizmasına ait parametrelerde anlamlı düzelmeler saptandı. Serum parathormon ve düzeltilmiş kalsiyum seviyelerinde anlamlı azalma, serum fosfor düzeyinde ise artış izlendi. İnflamatuar belirteçlerden sistemik inflamasyon belirteçlerinden nötrofil-lenfosit oranı(NLO), trombosit-lenfosit oranı(PLO) ve sistemik immun inflamatuar indeks (SII) değerleri ile nötrofil sayısında anlamlı düşüş gözlenirken, lenfosit sayısında artış saptandı. Ancak, preoperatif serum parathormon ve düzeltilmiş kalsiyum düzeyleri ile inflamatuar belirteçler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki görülmedi. ROC analizleri ise preoperatif inflamatuar belirteçlerin nefrokalsinozis, osteoporoz ve yüksek idrar kalsiyumunu öngörme gücünün yeterli olmadığını gösterdi (AUC < 0,7; p>0,05). SONUÇ: Son yıllarda pahalı olmayan, kolay uygulanabilir ve ulaşılabilir sistemik inflamasyon belirteçleri olarak öne çıkmaya başlayan nötrofil-lenfosit oranı(NLO), trombosit-lenfosit oranı(PLO) ve sistemik immun inflamatuar indeks (SII)'nin primer hiperparatiroidizm hastalarında paratiroidektomi sonrası anlamlı düzeyde düşüş göstermesi primer hiperparatiroidizmin sadece bir kalsiyum metabolizma hastalığı olmadığını; sistemik inflamasyon ile ilişkili olabileceğini desteklemektedir. Bu neden sonuç ilişkinin netleştirilmesi için daha geniş hasta sayılı ve prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu ilişkinin kesinleştirilmesi sistemik inflamasyona bağlı risk düzeyi yüksek hastaların daha erken dönemde tespit edilerek küratif sonuçlar sağlayabilecek paratiroidektomiye erken yönlendirilmesini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: High serum parathyroid hormone and calcium levels are believed to play a role in increasing the risk of cardiovascular disease by stimulating systemic inflammation and intensifying inflammatory processes. In this study, the aim is to evaluate the effect of parathyroidectomy, which is the only curative treatment option for patients diagnosed with primary hyperparathyroidism, on systemic inflammation and cardiovascular risk markers. By comparing the changes in these markers within six months following surgery, the study intends to assess the impact of parathyroidectomy on systemic inflammation and cardiovascular disease risk observed in primary hyperparathyroidism. MATERIALS AND METHODS: In this study, the data of 45 patients diagnosed with primary hyperparathyroidism between 2020 and 2025 at the University of Health Sciences Hamidiye Etfal Training and Research Hospital were retrospectively analyzed. Patients included in the study were those with confirmed primary hyperparathyroidism based on elevated serum calcium levels, concurrently high or normal parathyroid hormone levels, and increased 24 hour urinary calcium excretion (>100 mg/day), who underwent successful parathyroidectomy resulting in normalization of serum calcium and parathyroid hormone levels, and for whom laboratory data were available both before surgery and within the first six months postoperatively. Demographic characteristics, preoperative and postoperative hemogram and biochemical test results (serum calcium, parathyroid hormone, high-density lipoprotein, and triglyceride levels), as well as data related to systemic inflammation and cardiovascular risk markers [mean platelet volume (MPV), neutrophil to lymphocyte ratio (NLR), platelet to lymphocyte ratio (PLR), monocyte to HDL ratio (MHR), systemic immune inflammation index (SII), and plasma atherogenic index (AIP)] were recorded. These parameters were compared before and after surgery, and their relationship with serum calcium and parathyroid hormone levels was examined. RESULTS: Significant improvements in calcium metabolism parameters were observed in all 45 patients with primary hyperparathyroidism who participated in the study, including 37 women (82.2%) and 8 men (17.8%), following surgery. A marked decrease in serum parathyroid hormone and corrected calcium levels was noted, along with an increase in serum phosphorus levels. Among the systemic inflammation markers, a significant reduction was observed in neutrophil count, neutrophil to lymphocyte ratio (NLR), platelet to lymphocyte ratio (PLR), and systemic immune inflammation index (SII), while lymphocyte count showed an increase. Nonetheless, no statistically significant correlation was observed between preoperative serum parathyroid hormone and the inflammatory markers, nor between corrected calcium levels and the inflammatory markers. ROC analyses indicated that the predictive power of preoperative inflammatory markers for nephrocalcinosis, osteoporosis, and elevated urinary calcium excretion was insufficient (AUC < 0.7; p > 0.05). CONCLUSION: In recent years, neutrophil to lymphocyte ratio (NLR), platelet to lymphocyte ratio (PLR), and systemic immune inflammation index (SII) have emerged as inexpensive, easily applicable, and accessible markers of systemic inflammation. The significant reduction in these markers following parathyroidectomy in patients with primary hyperparathyroidism supports the notion that primary hyperparathyroidism is not merely a disorder of calcium metabolism but may also be associated with systemic inflammation. To clarify this causal relationship, larger scale prospective studies are needed. Establishing this connection could enable the early identification of patients with high inflammation related risk and facilitate timely referral for parathyroidectomy, potentially yielding curative outcomes.