Yoğun bakımdaki hastalarda hastane mortalitesini tahmin etmek için NRS-2002 ve m-nutrıc skor'un kullanımı
Use of NRS-2002 and m-nutric score to predict hospital mortality in intensive care unit patients
  1. Tez No: 845738
  2. Yazar: ALİYE NUR ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AVŞAR ZERMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Malnütrisyon değerlendirirken birçok tarama testi kullanılabilir ancak bugüne kadar yoğun bakımda kullanılmak üzere altın standart tarama aracı bulunmamaktadır. ASPEN yoğun bakımlarda NRS-2002 ve m-NUTRIC kullanımını tavsiye etmektedir. Bu çalışmada yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastalarda NRS-2002 ve m-NUTRIC skoru kullanılarak malnütrisyonun taranması, malnütrisyonla hastane mortalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi, kritik hasta grubunda hangi tarama testinin daha uygun olduğunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 01.06.2023-31.10.2023 tarihleri arasında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi EAH, Genel YBÜ'de yürütülen prospektif çalışmaya 24 saatten daha uzun süre kalan, 18 yaşından büyük toplam180 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %48,3'ü (n=87) kadın, %51,7'si (n=93) erkek, yaş aralığı 24 ile 96 arasında değişmekte ve medyan yaş 72±16,7 idi. Hastaların medyan NRS-2002 puanı 5 (0-7), medyan m-NUTRIC puanı ise 5 (1-9) idi. NRS-2002' ye göre %58,3 (n=105) hastada ve m-NUTRIC skoruna göre %53,9 (n=97) hastada malnütrisyon açısından yüksek risk saptandı.
Özet (Çeviri)
Many screening tests can be used to assess malnutrition, but to date there is no gold standard screening tool for use in intensive care. ASPEN recommends the use of NRS-2002 and m-NUTRIC in intensive care units. In this study, we aimed to screen for malnutrition using NRS-2002 and m-NUTRIC scores in patients followed up in the intensive care unit, to determine the relationship between malnutrition and hospital mortality, and to evaluate which screening test is more appropriate in the critically ill patient group. Between 01.06.2023 and 31.10.2023, a total of 180 patients older than 18 years of age who stayed for more than 24 hours were included in the prospective study conducted in the Internal Medicine ICU of Kırşehir Ahi Evran University EAH. Of the patients, 48.3% (n=87) were female, 51.7% (n=93) were male, the age range was between 24 and 96 years and the median age was 72±16.7 years. The median NRS-2002 score was 5 (0-7) and the median m-NUTRIC score was 5 (1-9). A high risk for malnutrition was found in 58.3% (n=105) patients according to NRS-2002 and 53.9% (n=97) patients according to m-NUTRIC score.