Sigaranın trombositten zengin fibrinin içerisindeki büyüme faktörlerine etkisi: In-vitro pilot çalışma
Effect of smoking on growth factors in platelet-rich fibrin: İn-vitro pilot study
- Tez No: 845750
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENK HAYTAÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son 30 yılda diş hekimliği alanında trombositten zengin fibrin (TZF) ve büyüme faktörleri; periodontal cerrahi işlemler, pulpodentin kompleksinin rejenerasyonu, dental implant uygulamaları ve oral cerrahide sert ve yumuşak doku rejenerasyonunu hızlandırmak için rutin olarak kullanılmaktadır. TZF; trombositler, lökositler, monositler, kök hücreler ve büyüme faktörleri bulunan üç boyutlu bir fibrin matriksinden oluşan, tek bir santrifüj protokolü ile hazırlanan, doğrudan cerrahi bölgeye uygulanabilen bir biyomateryaldir. Sigara kullanımının diş hekimliğinde sıklıkla cerrahi işlem sonrası yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılan TZF'nin içerisindeki otolog büyüme faktörlerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen çalışmamıza 20 erkek (10 sigara içen/10 sigara içmeyen), 20 kadın (10 sigara içen/10 sigara içmeyen) gönüllü katılımcı dahil edildi. Her denekten 2 tüp venöz (yaklaşık 7 ml) kan alındı. 1.tüp tam kan sayımı için kullanıldı ve tam kan sayımı parametreleri ölçüldü. 2.tüp 2700 rpm'de 12 dk santrifüj edildi ve oluşan TZF, enzime bağlı immünosorbent tahlili (ELISA) kullanılarak büyüme faktörleri (IGF-1, PDGF, FGF, VEGF ve TGFβ-1) tayin edildi.
Özet (Çeviri)
Platelet rich fibrin (PRF) and growth factors are routinely used to accelerate hard and soft tissue regeneration in periodontal surgical procedures, regeneration of the pulpodentin complex, dental implant applications and oral surgery for the last 30 years in the field of dentistry. PRF is a biomaterial consisting of a three-dimensional fibrin matrix containing platelets, leukocytes, monocytes, stem cells and growth factors, prepared with a single centrifuge protocol, and can be applied directly to the surgical site. Our study aimed to evaluate the effect of smoking on autologous growth factors within PRF, which is commonly used in dentistry to accelerate wound healing after surgical procedures and included 20 male participants (10 smokers/10 non-smokers) and 20 female participants (10 smokers/10 non-smokers). Each participant provided two tubes of venous blood (approximately 7 ml each). The first tube was used for a complete blood count (CBC) and whole blood parameters were counted. The second tube was centrifuged at 2700 rpm for 12 minutes, and the resulting PRF was analyzed using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) to determine the levels of growth factors (IGF-1, PDGF, FGF, VEGF, and TGFβ-1).