Fiziksel aktivitenin trombositten zengin fibrin içerisindeki büyüme faktörleri üzerine etkisi
The effect of physical activity on growth factors in platelet rich fibrin
  1. Tez No: 975107
  2. Yazar: ELİF YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM HENDEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Düzenli fiziksel aktivite enflamatuvar mediyatörlerin seviyelerini düşürerek sistemik ve lokal enfeksiyon yükünü azaltmaktadır. Periodontal hastalıkların tedavisinde genel amaç, kaybedilen periodontal dokuların rejenerasyon yoluyla geri kazanılmasıdır. Günümüzde rejeneratif yaklaşımlarda pek çok biyomateryal kullanılmaktadır. Bu biyomateryaller arasındaki trombositten zengin fibrin (TZF), hücresel içeriği ve büyüme faktörleri sebebiyle sıklıkla kullanılan bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), trombosit kaynaklı büyüme faktörü (PDGF) ve transforme edici büyüme faktörü-β (TGF-β) gibi büyüme faktörleri, TZF'nin hücresel bileşenlerinden biri olan trombositlerin alfa granüllerinde depolanmaktadır. Bu büyüme faktörleri anjiyogenez, hücre proliferasyonu ve doku iyileşmesinde önemli rol almaktadır. Büyüme faktörleri, trombosit alfa granüllerinden gelen uyaranlar sonucunda salınmaktadır. Düzenli fiziksel aktivite, trombosit sayı ve fonksiyonlarını etkileyebilmektedir. Bu sebeple fiziksel aktivitenin TZF içerisindeki büyüme faktörleri düzeylerine etkisinin araştırılması periodontal rejenerasyon açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı fiziksel aktivitenin TZF içerisindeki büyüme faktörleri üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18–65 yaş aralığında, sistemik hastalığı bulunmayan, sigara ve düzenli ilaç kullanmayan toplam 120 birey dahil edildi. Katılımcılar, Dünya Sağlık Örgütü'nün“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi”(IPAQ) formuna göre sedanter (fiziksel açıdan inaktif, n:60) ve fiziksel aktif (fiziksel açıdan maksimum aktif, n:60) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışmaya katılan kişilerin periodontal durumları sondlama derinliği (SD), klinik ataçman seviyesi (KAS), plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondlamada kanama (SK) parametreleri değerlendirilerek belirlendi. Her kişiden 2 tüp venöz kan örneği alındı. Bu örnekler trombosit sayısı (PLT), ortalama trombosit hacmi (MPV), beyaz kan hücresi sayısı (WBC), kırmızı kan hücresi (RBC), trombositokrit (PCT), trombosit dağılım genişliği (PDW) ve büyük trombosit oranı (PLCR) gibi hematolojik parametrelerin değerlendirilmesinde ve lökosit ve trombositten zengin fibrin (L-TZF) elde edilmesinde kullanıldı. L-TZF örneklerindeki VEGF, TGF-β ve PDGF düzeyleri enzim bağlı immünosorbent analizi (ELISA) yöntemi ile analiz edildi. Bulgular: Fiziksel aktif grup ile sedanter grup arasında SD, KAS ve Gİ değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi (p>0,05). Ancak SK ve Pİ değerleri fiziksel aktif grupta sedanter gruba göre istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek bulundu (sırasıyla p =0,013 p =0,006). Sedanter bireylerin VEGF, TGF-β ve PDGF düzeylerinin, fiziksel aktif bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek olduğu gözlemlendi (p<0,001). PLT, MPV, WBC, RBC, PCT, PDW ve PLCR değerlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). HGB ve HCT değerleri, fiziksel aktif bireylerde sedanter bireylere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek bulundu (sırasıyla p = 0,025, p= 0,040). MET değerleri ile VEGF, TGF-β ve PDGF arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde orta düzeyde korelasyon bulundu (sırasıyla r =-0,31 ve r =-0,33, p<0,01). WBC ile VEGF, TGF-β ve PDGF arasında zayıf ve istatistiksel olarak anlamlı olmayan negatif korelasyon gözlemlendi. PLT ile PDGF arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ancak düşük düzeyde bir ilişki tespit edildi (r =0,192; p<0,05). MPV ile VEGF, TGF-β ve PDGF arasında zayıf düzeyde negatif korelasyon tespit edildi ancak bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sonuç: Fiziksel aktivitenin düzeyi, TZF içerisindeki büyüme faktörleri seviyelerini etkilemektedir. TZF'nin kullanılacağı rejeneratif işlemlerde hastaların fiziksel aktivite seviyelerinin dikkate alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Regular physical activity reduces systemic and local infectious burden by decreasing the levels of inflammatory mediators. The main objective in the treatment of periodontal diseases is to restore the lost periodontal tissues through regenerative approaches. Currently, numerous biomaterials are utilized in regenerative treatment approaches. Among these biomaterials, platelet-rich fibrin (PRF) has emerged as a frequently utilized product due to its cellular composition and the presence of various growth factors. Growth factors such as vascular endothelial growth factor (VEGF), platelet-derived growth factor (PDGF), and transforming growth factor-β (TGF-β) are stored within the alpha granules of platelets, which constitute one of the key cellular components of PRF. These growth factors play a crucial role in angiogenesis, cell proliferation, and tissue healing. Growth factors are released in response to stimuli originating from the alpha granules of platelets. Regular physical activity has the potential to influence both the number and functional properties of platelets. Therefore, investigating the impact of physical activity on the levels of growth factors within PRF is of significant importance for periodontal regeneration. The aim of this study is to investigate the effect of physical activity on the levels of growth factors within PRF. Materials and Methods: A total of 120 individuals aged between 18 and 65 years, with no systemic diseases and no history of smoking or regular medication use, were included in the study. Participants were divided into two groups according to the World Health Organization's“International Physical Activity Questionnaire”(IPAQ): A sedentary group (physically inactive, n =60) and a physically active group (physically highly active, n=60). The periodontal status of the participants was determined by evaluating probing depth (PD), clinical attachment level (CAL), plaque index (PI), gingival index (GI), and bleeding on probing (BOP) parameters. Two tubes of venous blood were collected from each participant. These samples were used both for the evaluation of hematological parameters such as platelet count (PLT), mean platelet volume (MPV), white blood cell count (WBC), red blood cell count (RBC), plateletcrit (PCT), platelet distribution width (PDW), and platelet large cell ratio (PLCR), and for the preparation of leukocyte- and platelet-rich fibrin (L-PRF). The levels of VEGF, TGF-β, and PDGF in the L-PRF samples were analyzed using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. Results: No statistically significant difference was observed between the physically active group and the sedentary group in terms of PD, CAL, and GI values (p > 0.05). However, the BOP and PI values were found to be statistically significantly higher in the physically active group compared to the sedentary group (p = 0.013 and p = 0.006, respectively). The VEGF, TGF-β, and PDGF levels were observed to be statistically significantly higher in sedentary individuals compared to physically active individuals (p < 0.001). No statistically significant differences were found between the groups in PLT, MPV, WBC, RBC, PCT, PDW, or PLCR values (p > 0.05). HGB and HCT values were found to be statistically significantly higher in physically active individuals compared to sedentary individuals (p = 0.025 and p = 0.040, respectively). A statistically significant, moderate negative correlation was found between MET values and VEGF, TGF-β, and PDGF levels (r = −0.31, r= −0.31 and r = −0.33, respectively; p < 0.01). A weak, statistically non-significant negative correlation was observed between WBC and VEGF, TGF-β, and PDGF levels. A statistically significant but low-level positive correlation was identified between PLT and PDGF (r = 0.192; p < 0.05). A weak negative correlation was detected between MPV and VEGF, TGF-β, and PDGF levels; however, this relationship was not found to be statistically significant. Conclusion: The level of physical activity influences the concentrations of growth factors within PRF. The physical activity levels of patients should be taken into consideration in regenerative procedures where PRF is to be utilized.