Obstrüktif uyku apne sendromu tanılı hastalarda mortalite risk faktörleri
Mortality risk factors in patients diagnosed with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 845758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL SATICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: Obstruktif Uyku Apne Sendromu (OUAS), kardiyovasküler morbiditeyi ve mortaliteyi artırmaktadır. Önceki çalışmalarda yaş, cinsiyet, apne hipopne indeksi (AHİ), beden kitle indeksi (BKİ) ve komorbiditelerin kardiyovasküler sonuçları öngörebileceği öne sürülse de mortalite prediktörleri yeterince aydınlatılamamıştır. Amacımız, yüksek hasta sayısı ile OUAS hastalarında bağımsız mortalite prediktörlerini belirlemektir. Yöntem: 2012-2017 yıllarını kapsayan retrospektif kohort çalışmamızda OUAS tanılı 3541 hasta değerlendirildi. Hastaların sağ kalımları elektronik tıbbi kayıtlardan kontrol edildi. Sağ kalan ve ölen hasta grupları için demografik özellikler, antropometrik ölçümler, komorbiditeler, laboratuvar ve polisomnografi (PSG) parametreleri analiz edildi. En az 5 yıl boyunca izlenen OUAS hastalarında tüm nedenli ölümün bağımsız prediktörlerini belirlemek için univaryant ve multivaryant cox regresyon analizi uygulandı. Bağımsız prediktörlerin diskriminasyon gücünü ölçmek amacı ile ROC analizi gerçekleştirildi. Bulgular: Toplam 3541 hasta verisi incelendi. Hastaların 990'ı (%28) kadındı, ortalama yaş 49.7±10.7 idi ve ortalama BKİ 32.6±5.9 kg/m2 idi. 231 (%6.5) hasta ölmüştü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is known to increase cardiovascular morbidity and mortality. Previous studies have suggested that age, gender, apnea-hypopnea index (AHI), body mass index (BMI), and comorbidities may predict cardiovascular outcomes, but predictors of mortality have not been sufficiently elucidated. Our aim is to determine independent mortality predictors in OSAS patients with a high number of patients Methods: In our retrospective cohort study covering the years 2012-2017, 3541 patients diagnosed with OSAS were evaluated. Patient survivals were checked from electronic medical records. Demographic characteristics, anthropometric measurements, comorbidities, laboratory, and polysomnography (PSG) parameters were analyzed for surviving and deceased patient groups. Univariate and multivariate Cox regression analyses were applied to determine independent predictors of all-cause mortality in OSAS patients followed for at least 5 years. ROC analysis was conducted to measure the discrimination power of independent predictors. Results: A total of 3541 patient records were examined. Of these, 990 (28%) were female, with a mean age of 49.7±10.7 and a mean BMI of 32.6±5.9 kg/m2. Two hundred thirty-one (6.5%) patients had died.