Pankreas nöroendokrin tümörlerinde kisspeptin geninin rolü
The role of the kisspeptin gene in pancreatic neuroendocrine tumors
- Tez No: 845757
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Onkoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Nöroendokrin tümörler (NET) endokrin ve merkezi sinir sistemlerindeki nöroendokrin hücrelerden kaynaklanan çeşitli biyoaminleri ve peptitleri salgılayan heterojen bir tümör grubudur. Bu çalışma anti-metastatik bir gen olan kisspeptinin pankreas nöroendokrin tümörlerinde derece (grade) artışı ile gen ekspresyonunun ilişkisini saptamayı amaçlamaktadır. Materyal metot: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2000-2021 yılları arası pankreas nöroendokrin tümör tanısı almış olup, biyopsi materyalleri hastanemizde olan 80 hastanın geçmişe dönük verileri incelendi. İncelenen hastalar radyolojik veri, patolojik preparatları ve patolojik tanıları ile tedavi yöntemleri tam olarak bilinen hastalardan seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Neuroendocrine tumors (NET) are a heterogeneous group of tumors that secrete various bioamines and peptides originating from neuroendocrine cells in the endocrine and central nervous systems. This study aims to determine the relationship between the grade increase of kisspeptin, an anti-metastatic gene, and its gene expression in pancreatic neuroendocrine tumors. Material method: Retrospective data of 80 patients who were diagnosed with pancreatic neuroendocrine at Erciyes University Faculty of Medicine between 2000 and 2021 and whose biopsy materials were in our hospital were examined. The patients examined were selected from patients whose radiological data, pathological preparations, pathological diagnoses and treatment methods were fully known.