Onkositik/Hurthle hücre değişikliği içeren tiroid lezyonlarında ince iğne aspirasyon sitolojisi ve histopatoloji sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of fine needle aspiration cytology and histopathology results in thyroid lesions involving Oncocytic/Hurthle cell changes
  1. Tez No: 845763
  2. Yazar: AYŞE KENDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİFE KIMILOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç:Günümüzde tiroid nodüllerinin tanısını koymada en güvenilir sitolojik yöntem ince iğne aspirasyonu olup, hastaları cerrahiye yönlendirmede de en güvenilir tanı aracıdır. Bethesda'ya göre ince iğne aspirasyon biyopsi (İİAB) sonuçları ka-tegorize edilerek, hastalara doğru şekilde tanı konup, tedavi edilmeleri amaçlanmıştır. Bu çalışmada onkositik/Hurthle hücre değişikliği içeren ince iğne aspirasyon sitolojisi ile tiroid rezeksiyon materyalinin histopatolojik korelasyonunu belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Çalışmaya Ocak 2010-Nisan 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi Tıbbi Patoloji Bölümü'nde sitoloji raporunda onkositik/Hurthle hücre değişikliği içeren ve tiroid rezeksiyon materyali bulunan 129 olgu dahil edildi. Bu olguların tümü yeterlilik, hücresellik, nükleer atipi, kolloid ve onkosit hücresi, lenfosit, histiyosit varlığı, hücresel paterni, 3 boyutlu dallanma yapısı, büyük/küçük hücre displazisi varlığı açısından yeniden değerlendirildi. Bu olguların rezeksiyon materyalleri de yeniden değerlendirilerek, sitoloji ile rezeksiyon materyali arasındaki histopatolojik uyum belirlendi. Bulgular:129 onkositik hücre değişikliği içeren İİAB yeniden incelendi ve olguların 6'sı (%4,7) non-diagnostik, 45'i (%34,9) benign, 38'i (%29,5) AUS/FLUS, 22'si (%17,1) FN/FNŞ, 14'ü (%10,9) malignite şüphesi, 4'ü (%3,1) malign tanısı aldı. Hücresellik, kolloid yokluğu, nükleer atipi ile malignite arasında anlamlı ilişki saptandı. Rezeksiyon materyalinde ise papiller hiperplazi ve intratümöral fibrozis ile malignite arasında anlamlı ilişki saptandı. Sitoloji ile histopatoloji arasındaki uyumun tüm Bethesda kategorileri içinde en yüksek malign sitoloji tanısı alan grupta görüldüğü saptandı. Sonuç:Onkositik/Hurthle hücre değişikliği içeren tiroid İİAB ile rezeksiyon materyalleri arasında oldukça yüksek düzeyde bir uyum mevcut olup, hastaların güncel Bethesda raporlarına göre kategorize edilerek tanı, tedavi ve takipleri planlanmalıdır. Bu sayede doğru hastalar cerrahiye yönlendirilerek gereksiz cerrahilerin önüne geçilebilecek ve morbidite oranı da önemli ölçüde azalacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Tiroid, sitoloji, histopatoloji, Bethesda, Onkosit
Özet (Çeviri)
Aim:Today, the most reliable cytological method for diagnosing thyroidnodules is fine needle aspiration, and it is the most reliable diagnostic tool for directing patients to surgery. According to Bethesda, the results of fine needle aspiration biopsy (FNAB) were categorized, and it was aimed to correctly diagnose and treat patients. In this study, it was aimed to determine the histopathological correlation of thyroid resection material with fine needle aspiration cytology containing oncocytc/Hurthle cell change. Materials and Methods: Between January 2010 and April 2022, 129 cases with oncocytc/Hurthle cell change in their cytology report and thyroid resection material at Health Sciences University Istanbul Gaziosmanpaşa Health Practice Research Center Medical Pathology Department were included. All of these cases were re-evaluated in terms of competence, cellularity, nuclear atypia, colloid and oncocytccell, lymphocyte, histiocyte presence, cellular pattern, 3-dimensional branching structure, presence of large/small cell dysplasia. The resection materials of these cases were also re-evaluated, and the histopathological agreement between cytology and resection material was determined. Results: FNAB containing 129 Hurthle cell changes was re-examined, and 6 (4.7%) of the cases were non-diagnostic, 45 (34.9%) were benign, 38 (29.5%) were AUS/FLUS, and 22 were (17.1%) FN/FNS, 14 (10.9%) suspected malignancy, 4 (3.1%) malignant diagnosis. There was a significant correlation between cellularity, absence of colloid, nuclear atypia and malignancy. In the resection material, a significant correlation was found between papillary hyperplasia and intratumoral fibrosis and malignancy. It was determined that the agreement between cytology and histopathology was seen in the group with the highest diagnosis of malignant cytology among all Bethesda categories. Conclusion: There is a high level of agreement between thyroid FNAB containing oncocytc/Hurthle cell change and resection materials, and patients should be categorized according to current Bethesda reports and diagnosis, treatment and follow-up should be planned. In this way, unnecessary surgeries can be prevented by directing the right patients to surgery and the morbidity rate will be significantly reduced. KeyWords:Thyroid, cytology, histopathology, Bethesda, oncocite