İntern doktorların EKG yorumlama becerisinin acil tıp stajı öncesi ve sonrasında değerlendirilmesi
Evaluation of intern doctors' ECG interpretation skills before and after the emergency medicine internship
- Tez No: 845804
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Servis Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
EKG yorumlama becerisi, tıp fakültesi öğrencilerinin sahip olması gereken klinik bir yeterliliktir. Yanlış EKG yorumlamaları klinik tedavide mortalite ve morbiditeye neden olabilir. Tıp fakültelerinde sıklıkla EKG yorumlama eğitimi verilmesine rağmen uygulamada özgüven eksikliği ve yanlış yorumlamalar görülmektedir. Araştırmalar, kardiyoloji asistanlarının dahi yaşamı tehdit eden tanıları %36 oranında gözden kaçırdığını göstermiştir. Acil serviste atlanan %49'luk miyokard enfarktüsü oranının eğitimle azaltılabileceği bildirildi. Son yılındaki tıp öğrencilerinin acil tıp stajı öncesi, sonrası ve teorik EKG eğitimi sonrasında EKG yorumlama konusundaki yeterlilik ve güven değişimini değerlendirmeyi amaçladık. 2023 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'ndaki bu deneysel müdahale araştırmasına altıncı sınıf tıp öğrencileri katıldı. Birinci bölümde staj öncesi ve sonrası EKG okuma konusunda özgüvenlerini araştıran sorular sorulmuş ve 5'li Likert ölçeği kullanılmıştır. İkinci bölümde ise acil tıp uzmanı ve kardiyoloğun seçtiği 10 standart EKG örneğini (5'i hayatı tehdit eden, 5'i yaygın) okumaları istendi. Son bölümde ise normal EKG dalgalarını ve mesafelerini okumaları istendi. Birinci öğrenci grubu acil tıp stajı öncesi ve sonrası formları doldurdu. İkinci öğrenci grubuna ise ilk gün EKG'ler sorulduktan sonra bir acil tıp öğretim üyesi staj süresince teorik EKG yorumlama eğitimi verdi, staj bitiminde ise formlar doldurulmuştur. Birinci ve ikinci grubun kendi aralarındaki farkı gösterebilmek için Mcnemar testi kullanıldı. İki öğrenci grubu arasındaki farkları göstermek içinse ki-kare testi kullanıldı. Araştırmaya 98 öğrenci katılmıştır. Katılımcıların ortanca yaşı 24 olup %62'si kadındı. Öğrencilerin EKG okuma sırasındaki özgüvenleri değerlendirildiğinde, yüzde 55'i hız hesaplamada, yüzde 48'i normal EKG yorumlamasında, yüzde 56'sı bradikardik EKG yorumlamasında, yüzde 50'si taşikardik EKG yorumlamasında kendinden çok emin olduklarını söyledi. İskemik EKG yorumuyla ilgili olarak, %53'ü, miyokard enfarktüsünü tanıma konusunda %47'si ve eksen hesaplaması konusunda %38'i kendinden emin olarak seçmişlerdir. Atriyal fibrilasyon, kalp pili ve sol dal bloğu örneklerinin yorumlanmasında kontrol ve deney grubunun ön test ve son testi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı. Normal sinüs ritmi, supraventriküler taşikardi ve atriyoventriküler tam blok örneklerinin (McNemar testi) yorumlanmasında deney grubunun ön test ve son testleri arasında anlamlı fark tespit edildi. Kontrol grubu ve deney grubunun son testleri karşılaştırıldığında sadece normal sinüs ritminin yorumlanmasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. (ki-kare testi, p=0,006) Normal sinüs ritmindeki dalga ve mesafelerin değerlendirilmesinin istendiği üçüncü bölümde deney grubunun ön test ve son testleri arasında P dalgası, PR mesafesi ve ST segment tanıma açısından anlamlı fark tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Electrocardiography (ECG) interpretation skill is a clinical competence that students of the Faculty of Medicine must have. Incorrect ECG interpretations may lead to mortality and morbidity in clinical treatment. Although electrocardiography interpretation training is frequently given to medical faculty, low self-confidence, and misinterpretation are observed in practice. Studies have shown that even cardiology residents miss life-threatening diagnoses at 36%. It has been reported that the 49% rate of myocardial infarction missed in the emergency department can be reduced with education. We aimed to assess competency and confidence change in ECG interpretation in last year's medical students before and after the Emergency Medicine internship and after theoretical ECG training. Sixth-year medical students participated in this experimental intervention research study in the Gazi University Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine, 2023. In the first part, questions investigating their self-confidence in reading ECG before and after the internship were asked, and a 5-point Likert scale was used. In the second part, they were asked to read ten standard ECG samples (5 life-threatening and five common), which an emergency medicine specialist and a cardiologist selected. They were asked to read regular ECG waves and distances in the last part. The first student group filled out the forms before and after the Emergency Medicine internship, and the Mc Nemar test was used for the comparisons. In the second student group, after the sample ECGs were interpreted on the first day, the Emergency Medicine faculty member gave theoretical ECG interpretation training during the internship, and the forms were filled out at the end of the internship. The chi-square test was used to show the differences between the two student groups. Ninety-eight students participated in the study. The median age of the participants was 24, and 62% were women. When students' self-confidence during ECG reading is evaluated, 55% said they were fairly confident in rate calculation, 48% in normal ECG interpretation, 56% in bradycardic ECG interpretation, and 50% in tachycardic ECG interpretation. Regarding ischemic ECG interpretation, they have chosen somewhat confident in 53%, 47% regarding myocardial infarction recognition, and 38% regarding axis calculation. There was a statistically significant difference between the pretest and post-test of groups 1 and 2 in interpreting atrial fibrillation, pacemaker, and left bundle branch block samples. A significant difference was detected between the pretest and post-tests of group 2 in the interpretation of normal sinus rhythm, supraventricular tachycardia, and atrioventricular complete block samples (McNemar test). When the post-tests of Groups 1 and 2 were compared, a statistically significant difference was found only in the interpretation of normal sinus rhythm. (chi-square test, p=0,006) In the third part, where the evaluation of waves and distances in normal sinus rhythm was requested, a significant difference was detected between the pretest and post-tests of group 2 in P wave, PR distance, and ST segment recognition.