Küpe-Reze ve Büyükgözet dağlarının (Seydişehir-Konya) florası
The Flora of Küpe-Reze and Büyükgözet mountains (Seydişehir-Konya)
  1. Tez No: 84581
  2. Yazar: FAHRETTİN BATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMDUH SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KÜPE - REZE VE BÛTÜKGÖZET DAĞLARININ (SEYDİŞEHİR - KONYA) FLORASI Fahrettin BATI Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Memduh SERİN 1999, Sayfa: 110 Jüri: Doç. Dr. Memduh SERİN Jüri: Jüri: Bu araştırma 1997-1999 yılları arasında Küpe Dağı, Reze Dağı ve Büyükgözet Dağı (Seydişehir -Konya) ve çevresinin florasını t6spit etmek üzere yapılmıştır. Araştırma alanı Konya ili sınırları içerisinde olup P.H. Davis'in uyguladığı Grid sistemine göre C3 karesindedir. Araştırma bölgesinde 64 familya ve 249 cinse ait 531 takson tesbit edilmiştir. Bitkilerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı da: Iran-Turan elementleri % 18, Akdeniz elementleri % 15.4, Avrupa- Sibirya elementleri % 4, bilinmeyenler % 39.5 ve endemikler % 17.2 oranlarıyla temsil edilirler. Araştırma bölgesinde en çok taksona sahip olan familyalar şunlardır, Leguminosae (=Fabaceae) (65), Compositae (=Asteraceae) (45), GraminecLe (=Poaceae) (44), Cruciferae (=Brassicaceae) (35), Araştırma bölgesinde en çok türe sahip olan cinslerin sıralanışı ise şöyledir; Astragalus (15), Silene (11), Centaurea (8), Alyssum (7). Araştırma bölgesinde yayılış gösteren bitkilerin hayat form larına göre dağılımları da, Hemikriptofitler % 41, Terofitler % 29.2, Geofitler % 14.2, Kamefitler % 10.4 ve Fanerofitler % 5.1 oranındadır. ANAHTAR KELİMELER : Flora, Küpe Dağı - Reze Dağı-Büyükgözet Dağı, Seydişehir -Konya. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTERS THESIS THE FLORA OF KÜPE-REZE AND BÜYÜKGÖZET MOUNTAINS (SEYDİŞEHİR-KONYA) Fahrettin BATI Selçuk University Institute of Science Department of Biology Supervisor: Doç. Dr. Memduh SERİN 1999. Page: 110 Jury: Doç. Dr. Memduh SERİN Jury: Jury: This research has been done in 1997-1999 Küpe, Reze and Büyûkgözet mountains (Seydişehir -KONYA) to find out their flora. The research area is in the district of Konya and according to the Grid system it is in the C3 square. In the research land 64 families and 531 taxa belonging to the 249, The phytogeographic region of plants in this area are represented as follows, Irano-Turanian 18 %, Mediterranean 15.4 %, Euro-Siberian 4 %, unknown 39.5 %. The rate of Endemics are 17.2 %. The families in the field having the langest taxa are Leguminosae (65), Compositae (45), Gramineae (44), Cruciferae (35), The genera that have the most species are Astragalus (15), Cen- taurea (8), Silene (11), Alyssum (7). According to the life forms of the plants in the research area the spread out is as follows; Hemicrytophytes 41 %, Terophytes 29.2 %, Geophytes 14.2 %, Chamaephytes 10.4 %, Phanerophytes 5.1 %. KEYWORDS : Flora, Küpe Dağı - Reze Dağı - Büyûkgözet Dağı, Seydişehir -Konya. IV