Kıraç ve taban meralar ile çayırların botanik kompozisyon ot verimi ve kalitelerinin karşılaştırılması
Comparison of botanical composition hay yield qualities among meadow, arid rangeland and productive pasture
  1. Tez No: 324703
  2. Yazar: FATMA KÜPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNALİ ÇOMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Araştırma ve Yayım Merkezi Müdürlüğüne ait arazide Erzurum'da 2011 yılında yürütülmüştür. Çayır, kıraç mera ve taban mera kesimlerinde yürütülen çalışmada botanik kompozisyon, kuru ot verimi, ham protein, ADF(Acid Detergent Fiber), NDF(Neutral Detergent Fiber) ve ham kül oranları gibi kalite faktörleri belirlenirken toprak özellikleri açısından bazı fiziksel ve kimyasal özellikler incelenmiştir. Botanik kompozisyonda ortalama olarak buğdaygiller %52,8, baklagiller %24,9 ve diğer familyalar ise %21,8 oranında tespit edilmiştir. Kuru ot verimi çayır alanında en yüksek, kıraç merada ise en düşük olmuştur. Ham protein oranı çayır, taban mera ve kıraç mera kesiminde sırasıyla %11,80, 16,90, 10,70 olarak belirlenmiş olup ADF oranı en yüksek (%44,6) çayır kesimde, en düşük ise (%40,60) taban mera kesimde belirlenmiştir. Kuru otun NDF içeriği ise en yüksek (%68,70) çayır kesiminde, en düşük ise (%65,80) taban mera kesiminde belirlenmiştir. Ham kül içeriği sonuçları ise %14,40 ile %17,53 arasında değişim göstermiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre kuru ot verimi, botanik kompozisyon ve ot kalitesiyle ilgili parametreler dikkate alındığında denemenin yürütüldüğü çayır alanı ve mera kesimlerimizin yaygın çayır ve mera alanlarına göre daha iyi durumda olduğunu gösteriyor. Özellikle taban mera kesiminde bitki örtüsünü iyileştirmeye yönelik tedbirlerin alınması ve otlatma prensiplerine uygun bir şekilde değerlendirilmesi bu alanın bitki örtüsünün devamlılığı açısından önemli olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Research and Extension Center of Faculty of Agriculture, Atatürk University during 2011in Erzurum. Soil and quality parameters such as botanical composition, dry hay yield, crude protein, ADF, NDF and crude ash rates were assessed in meadow, arid rangeland and productive pasture. Average grasses legumes and other families were determined as 52,8%, 24,9% and 21,8%, respectively. Dry hay yield was the highest in meadow while it was the lowest in arid rangeland. Crude protein content was determined as 11,80%, 16,90%, 10,70% in meadow, productive pasture and arid rangeland. The highest ADF was in meadow (44,60%) while the lowest was in productive pasture (40,60%). The highest NDF content was in meadow (68,70%) while the lowest was in the productive pasture (65,80%). Raw ash content was ranged between 14,40% and 17,50%. Based on the results of dry hay yield, botanical compositional and parameters related to hay quality, when research meadow and rangelands compared to regional meadows and rangelands although research areas were better, it was suggested to take necessary precautions to improve vegetation and define based on grazing principle for sustainable vegetation.