Türk demokrasisinin koalisyon tecrübelerinde zıtların ittifakı
Alliance of opposites in coalition experiences of Turkish democracy
- Tez No: 845863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMMAHAN KAYGISIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada Türk siyasi hayatında farklı ideolojilere sahip olan partilerin birlikte kurmuş oldukları koalisyon hükümetleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı, zıt kutupların nasıl bir araya geldiğini, bu birlikteliğin sonucunda ülkeye katkılarını, hangi sebeplerden dolayı anlaşmazlığın yaşandığını inceleyip, uzlaşma kültürü ve demokrasi açısından ele almaktır. Ele alınan konu, sadece birbirine zıt olan partilerin kurmuş oldukları koalisyonlardır. Bu koalisyonlar incelenirken, yapılan bütün çalışmalar değil, hangi konularda anlaştıkları ve hangi konularda anlaşamadıkları üzerinde durularak konu sınırlandırılmıştır. Çalışmada, zıt ideolojilere sahip olan partilerin 60'lı, 70'li ve 90'lı yıllarda kurmuş oldukları koalisyonların oluşum sürecini ve koalisyonların işleyişlerindeki farkları görmek mümkün. Bu dönemlerde liderlerin ve partilerin tutum ve davranışları, seçmenin tercihleri önemli bir unsur olarak ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Yine çalışmada koalisyonun ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı, koalisyonun kurulmasında ve sona ermesinde etkili olan unsurlar açıklanmış ve bu kapsamda koalisyonlar kurulurken önemli bir etken olan seçim sistemleri ve konumuzun önemli bir bölümünü oluşturan ideoloji ve siyasi ideolojiler açıklanmıştır. Konunun dışına çıkılmaması için siyasi ideolojilerin bazıları incelenmemiştir. Koalisyonları kuran partilerin ideolojileri ışığında siyasi ideolojiler ele alınmıştır. Bu çalışmada zıt görüşlerin birlikte kurmuş oldukları koalisyonlar demokrasi ve uzlaşma kültürü bağlamında incelendiği için demokrasi ve uzlaşma kültürü kavramlarına yanıt aranmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, coalition governments formed by parties that hold different ideologies in Turkish political life are examined. The aim of the study is to examine how the opposites come together, what contributions they make as a result of this coalition and why conflicts are experienced among them and to discuss these in terms of reconciliation culture and democracy. What is discussed in the study are the coalitions formed by political parties that are opposed to each other, in other words political parties that have different political spectrums. While these coalitions are examined, the subject matter is narrowed down focusing on which issues they agree or disagree and not all the studies are considered. In the study, it is possible to see the formation process of coalitions formed by political parties that hold opposite ideologies in the 1960s, 70s and 90s and the differences in the operations of coalitions. Attitudes and behaviors of leaders and political parties and preferences of the electorate are presented as a significant element during these periods. Moreover, such issues as what a coalition is, how it comes out, what factors affect the formation and termination of coalitions is clarified. In addition, election systems that are significant elements of coalition formation as well as ideology and political ideologies that generate an important part of our subject are explained within this context. Some of political ideologies are not examined in order not to get off the subject. Political ideologies are addressed in consideration of ideologies of political parties that form coalitions. Since coalitions formed by opposite ideologies are examined within the context of democracy and reconciliation culture, the concepts of democracy and reconciliation culture are clarified.