Sistemik inflamatuvar yanıt sendromlu kedilerde prokalsitonin, serum amiloid A, trombomodulin ve D-dimer'ın tanısal öneminin araştırılması
Investigation of the diagnostic importance of procalcitonin, serum amyloid A, thrombomodulin and D-dimer in cats with systemic inflammatory response syndrome
- Tez No: 845872
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sistemik inflamatuar yanıt sendromu (SIRS); mikroorganizma ile kontamine veya kontamine olmayan nedenlerden dolayı canlının hematolojik ve immünolojik yönden verdiği yanıtlar bütünü olarak ifade edilir. Bu çalışma sistemik inflamatuvar yanıt sendromlu kedilerde Prokalsitonin (PCT), Serum Amiloid A (SAA), Trombomodulin (TM) ve D-Dimer (DM) serum düzeylerinin SIRS ve sepsisin tanısındaki önemini ve mortalite ile ilişkisini ortaya koymak amacıyla yapıldı. Çalışmada toplam 70 adet kedi kullanıldı. SIRS ve qSOFA kriterlerine göre çalışmaya dahil edilen kediler SIRS (n: 50) grubunu ve sağlıklı olduğu tespit edilen kediler kontrol (n: 20) grubunu oluşturdu. SIRS'li kediler kendi içinde ayrıca ölen ve yaşayan kediler olarak gruplandırıldı. PCT, SAA, TM ve DM analizleri kedi spesifik ticari ELİSA kitleri kullanılarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Systemic inflammatory response syndrome (SIRS); It is expressed as the whole of the hematological and immunological responses of the living thing due to reasons that are contaminated or not contaminated with the microorganism. This study was conducted to reveal the importance of serum levels of Procalcitonin (PCT), Serum Amyloid A (SAA), Thrombomodulin (TM) and D-Dimer (DM) in the diagnosis of SIRS and sepsis and their relationship with mortality in cats with systemic inflammatory response syndrome. A total of 70 cats were used in the study according to SIRS and qSOFA criteria. Cats were divided into two groups as SIRS (n:50) and healthy control (n:20). Cats with SIRS were also grouped as dead and living cats. PCT, SAA, TM and DM analyzes were measured in an autoanalyzer with cat specific ELISA test.