Konkordato sürecinde hukuki başvuru yolları
Legal remedies during the concordatto process
- Tez No: 845873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ERTANHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Konkordato kurumu iflâsa tabi borçluların iflâs etmesini önlemek, iflâsa tabi olmayan borçluların ise mali durumlarının düzeltilmesini sağlamak amacıyla kabul edilmiş bir hukuki imkândır. Ancak konkordato, mühlet süresinin kısa olması ve iflâsın ertelenmesi kurumuna nazaran daha sıkı şartlara tabi olması nedeniyle Türk hukuk sistemi açısından 2018 yılına kadar büyük ölçüde uygulama alanı bulamamış bir hukukî imkân olarak kalmıştır. 15 Mart 2018 tarih ve 30361 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 7101 sayılı İcra ve İflâs Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile iflâsın ertelenmesi kurumunun ihdas amacını gerçekleştirmediği ve konkordato kurumunun daha etkin şekilde kullanılmasının ticari ve sosyal hayat bakımından bir ihtiyaç olduğu gerekçesi ile iflâsın ertelenmesi kurumuna ilişkin hükümler yürürlükten kaldırılmıştır. 2004 sayılı İcra ve İflâs Kanunu'nun 285 ve devamı maddelerinde düzenlenen konkordato kurumu, borçlu kişilere temelde iflâstan kurtulma özünde ise borçlarını ödeme imkanı sağlama amacı taşımaktadır. Konkordato sürecinde birtakım prosedürlerin işletilmesi gerekmekte olduğundan kanun koyucu bazı başvuru yolları öngörmüştür. Kanunda öngörülmüş olan başvuru yollarının bir kısmı hukuki çare olarak nitelendirilmekte iken bir kısmı da kanun yolu olarak nitelendirilmiştir. Çalışma kapsamında kanun yollarına ne şekilde ve hangi usulde başvuru yapılması gerektiği incelenmiş, gerek hukuki çare gerekse kanun yolu bağlamındaki başvuruların doğuracağı hüküm ve sonuçlar tüm yönleriyle ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Concordat is a legal possibility adopted in order to prevent the bankruptcy of debtors subject to bankruptcy and to ensure the correction of the financial situation of debtors who are not subject to bankruptcy. However, since the concordat is subject to a short grace period and is subject to stricter conditions compared to the postponement of bankruptcy, it remained as a legal possibility that could not be applied to a large extent until 2018 in terms of the Turkish legal system. With the Law No. 7101 on the Amendment of the Enforcement and Bankruptcy Law and Certain Laws adopted on February 28, 2018, the provisions regarding the postponement of bankruptcy were repealed on the grounds that the postponement of bankruptcy did not fulfill the purpose of its establishment and that the more effective use of the concordat institution is a necessity in terms of commercial and social life. Article 285 of the Enforcement and Bankruptcy Law No. 2004 aims to provide debtors with the opportunity to avoid bankruptcy and, in essence, to pay their debts. Since certain procedures must be followed in the concordat process, the legislator has foreseen certain remedies. While some of the remedies envisaged in the law are characterized as legal remedies, some of them are characterized as legal remedies. Within the scope of the study, the manner and procedure of application to legal remedies has been examined, and the provisions and consequences of the applications in the context of both legal remedy and legal remedy have been tried to be addressed in all aspects.