Emzirmeyi destekleyici mobil uygulamanın geliştirilmesi: Uygulamanın primiparlarda emzirme özyeterliliği ve sonuçlarına etkisinin incelenmesi
Development of a breastfeeding supportive mobile application: Examining the effect of the application on breastfeeding selfefficacy and outcomes in primiparous
  1. Tez No: 845890
  2. Yazar: FATMA NİLÜFER TOPKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT ÖZERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Çalışmada Emzirme Özyeterlilik Kuramı'na temellendirilmiş emzirmeyi destekleyici mobil uygulamanın geliştirilmesi ve bu uygulamanın primiparların emzirme özyeterliliği ve sonuçları üzerindeki etkisinin belirlenmesi planlanmıştır. Yöntem: Araştırma emzirmeyi destekleyici mobil uygulamanın geliştirilmesi ve ön test-son test randomize kontrollü tasarım olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Eylül 2022-Ağustos 2023 tarihleri arasında; Eskişehir ilinde 4 aile sağlığı merkezinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini gebeliğinin 3. trimesterinde olan 86 primipar (Müdahale: 44, Kontrol: 42) oluşturmuştur. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Emzirme Özyeterliliği Ölçeği-Kısa Formu, Emzirme İzlem Formu ve Mobil Uygulamadan Memnuniyeti Değerlendirme Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programı ile yapılmıştır. Bulgular: Müdahale grubundakilerin 2. izlem ve 3. izlem emzirme özyeterliliği puanlarının kontrol grubundakilerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir (sırasıyla t= 2,715; p= 0,008 ve Z= -3,338; p= 0,001). Müdahale grubundakilerin 2. ve 3. izlem emzirme özyeterliliği puanlarının 1.
Özet (Çeviri)
Aim: The study, it was planned to develop a breastfeeding supportive mobile application based on Breastfeeding Self-Efficacy Theory and to determine the effect of this application on the breastfeeding self-efficacy and results of primiparous. Method: The study was conducted in two phases, development of a breastfeeding supportive mobile application and pretest-posttest randomized controlled design. It was conducted between September 2022 and August 2023 in 4 family health centers in Eskisehir province. The sample of the study consisted of 86 primiparous women in the 3rd trimester of pregnancy (Intervention: 44, Control: 42). Data were collected using the Personal Information Form, Breastfeeding Self-Efficacy Scale-Short Form, Breastfeeding Follow-up Form and Mobile Application Satisfaction Assessment Form. Data were analyzed using the SPSS package program. Results: The 2nd and 3rd follow-up breastfeeding self-efficacy scores of the intervention group were significantly higher than those of the control group (t= 2.715; p= 0.008 and Z= -3.338; p= 0.001, respectively).