Tıp fakültesi öğrencilerinde bilişüstü farkındalık ve akademik öz yeterlik düzeylerinin akademik başarı ile ilişkisi
The relationship between metacognitive awareness and academic self efficacy levels with academic achievement of medical students
- Tez No: 845891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL DEMİRÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi ve Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bilişüstü farkındalık ve akademik öz yeterlik, akademik başarıyı etkileyen temel kavramlardandır. Kendi çalışma stratejisini izleyip sonuçlarını değerlendirebilen, yeterli güdülenmeye sahip olup başarabileceğine inanan bireylerin akademik başarıları da yüksek olmaktadır. Bu çalışmada tıp fakültesi öğrencilerinde bilişüstü farkındalık ve akademik öz yeterlik düzeylerinin akademik başarı ile ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 396 tıp fakültesi öğrencisi dahil edilmiştir. Çalışmada kişisel bilgi formu, üstbiliş ölçeği, akademik öz yeterlik ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda öğrencilerin üstbiliş ölçeğinden aldıkları puanların yaş ve sınıf düzeyi ile anlamlı olarak farklılaştığı ve daha yüksek olduğu bulunmuştur. Tıp fakültesini isteyerek seçen ve sınıf tekrarı olmayan öğrencilerin üst biliş ölçeği puanlarının yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırmamızda yaşı yüksek olanlarda ve anadolu lisesi mezunu olanların akademik öz yeterlik düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bilişüstü farkındalık ve akademik öz yeterlik düzeyi yüksek olanların akademik başarılarının da yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Metacognitive awareness and academic self-efficacy are the basic concepts that affect academic success. Individuals who have their own study strategy, have sufficient motivation and also belief that they can succeed, have higher academic success. In this study, the relationship between metacognitive awareness and academic self-efficacy levels with academic achievement in medical students was analysed. 396 medical students were included in the study. Personal information form, metacognition scale and academic self-efficacy scale were used in the study. As a result of the study, it was found that the scores of the students get from metacognition scale differed significantly and increased with age and class level. It was found that the metacognition scale scores of the students who voluntarily chose the medical school and did not fail the class, had high grades. In our study, it was found that academic self-efficacy levels were higher in older students and those who graduated from Anatolian high school. It has been determined that who have high metacognitive awareness and academic self-efficacy levels also have high academic achievement.