Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin HPV hakkında bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge, attitudes, and behaviors of students from Karabük University Faculty of Medicine about HPV
- Tez No: 845897
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KORKUT, DOÇ. DR. HABİBE İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Human Papilloma Virüs (HPV) cinsel yolla bulaşan viral hastalıkların başında gelmektedir. Serviks kanseri için en önemli risk faktörüdür. Çalışmamızın amacı Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin HPV hakkındaki bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki bu çalışma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olan Dönem 1,2,3,4,5,6 öğrencileri ile 01.11.2023-31.12.2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmada örneklem seçimi yapılmayıp tüm öğrencilerin çalışmaya dahil edilmesi planlandı. Katılımcılara 2 bölümden ve 53 sorudan oluşan anket formu yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanacak şekilde hazırlandı. Anket formunun birinci bölümü yaş, cinsiyet, medeni durum gibi sosyodemografik özellikleri sorgulayan 20 sorudan oluşturuldu. İkinci bölümde HPV ve HPV aşısı hakkındabilgi düzeylerini değerlendirmek amacıyla 33 sorudan oluşan HPV Bilgi Ölçeği (HPV-BÖ) kullanıldı. HPV-BÖ 4 alt boyuttan oluşmaktadır. 1. alt boyut genel HPV bilgisini, 2. alt boyut HPV tarama testi bilgisini, 3. alt boyut genel HPV aşı bilgisini, 4.alt boyut mevcut HPV aşılama programına yönelik bilgiyi sorgular. HPV-BÖ'nin her maddesinin katılımcılar tarafından,“Evet”,“Hayır”ve“Bilmiyorum”şeklinde cevaplaması istendi. Değerlendirme safhasında, her doğru cevap,“1”ile puanlanır, yanlış cevaplar ile“Bilmiyorum”ifadeleri“0”ile puanlanır. Ölçekte yanlış şeklinde işaretlenip cevabı doğru olan sorular ters kodlanmaktadır. Bunlar 6, 8, 10, 14, 17, 19, 20, 21, 23, 25, 26, 31, 32 numaralı sorulardır. HPV-BÖ'den elde edilebilecek toplam puan 0-33 arasında olup yüksek puan alınması, HPV tarama testleri ve HPV aşısı hakkında bilgi seviyesinin yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular: Çalışmaya katılan 805 öğrencinin yaş ortalaması 21,28±2,21 olup, %56,6'sı kadındır. Katılımcıların %25,3'ü 1. sınıf, %21,7'si 2. sınıf, %16'sı 3. sınıf, %12,9'u 4. sınıf, %14,3'ü 5. sınıf ve %9,7'si 6. sınıf öğrencisidir. Tüm öğrencilerin %82'sinin cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgi sahibi olduğu, %22'sinin sigara, %34,5'inin alkol kullandığı, %12'sinin kronik bir hastalığının olduğu ve %3,1'inin HPV aşısı yaptırdığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin %84,5'inin HPV'yi duyduğu, %73,2'sinin HPV testini duyduğu, %76,1'inin HPV aşısını duyduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Human papillomavirus (HPV) is one of the leading sexually transmitted viral diseases and the most important risk factor for cervical cancer. This study aimed to evaluate the knowledge, attitudes, and behaviors of students from Karabük University Faculty of Medicine about HPV. Materials and Method: This cross-sectional and descriptive study was conducted between 01.11.2023 - 31.12.2023, involving students in the first to sixth semesters of the Faculty of Medicine at Karabük University during the 2023-2024 academic year. The study did not involve any sample selection and intended to include all students. A questionnaire form with two sections and 53 questions, was designed for implementation using the face-to-face interview method. The first part of the questionnaire has 20 questions regarding sociodemographic characteristics (age, sex, marital status, etc.). The HPV Knowledge Scale (HPV-KS) with 33 questions was used in the second part to assess the knowledge of HPV and vaccines. The HPV-KS has four sub-dimensions: the first asks about general HPV knowledge, the second about HPV screening test knowledge, the third about general HPV vaccination knowledge, and the fourth about knowledge of the current HPV vaccination program. Participants were asked to answer each item as“Yes”,“No”and“Not know”. During the assessment phase, each correct answer is scored with“1”, incorrect answers and“Not know”are scored with“0”. The questions numbered 6, 8, 10, 14, 17, 19, 20, 21, 23, 25, 26, 31, and 32 that are marked as incorrect and answered correctly in the scale are reverse coded. The maximum score from the HPV-KS is 0-33, and a high score indicates a high knowledge level about HPV screening tests and vaccines. Findings: The average age of the 805 participants was 21.28±2.21 years, with 56.6% of them being female. The participants were 25.3% first-grade students, 21.7% second-grade, 16% third-grade, 12.9% fourth-grade, 14.3% fifth-grade, and 9.7% sixth-grade. It was found that 82% of students had information about sexually transmitted diseases, 22% were smokers, 34.5% used alcohol, 12% had a chronic disease and 3.1% had received the HPV vaccine. Of the students, 84.5% had heard of HPV, 73.2% had heard of the HPV test, and 76.1% had heard of the HPV vaccine.